V každé domácnosti je chlorid sodný – obyčejná kuchyňská sůl, která se nejčastěji používá jako koření. Má ale jiné vlastnosti. Používám ho jako čistič a dezinfekci. Drahých čisticích prostředků jsem se vzdala už dávno – tento přírodní produkt je docela dost. Jak používat sůl doma? 10 neobvyklých použití.

Čištění povrchů od rzi

Sůl má dezinfekční vlastnosti, díky čemuž je vhodná k čištění různých povrchů. Sůl zvyšuje účinky dalších prostředků, jako je jedlá soda, ocet a citronová šťáva. Kombinací soli s nimi můžete důkladně vyčistit kovové baterie v koupelně a kuchyni.

Bojujte s tukem

Mastnota v kuchyni často způsobuje problémy, ucpává potrubí a hromadí se na hrncích nebo v troubě. Sůl v tomto případě funguje skvěle. Do odtoku dřezu stačí čas od času nalít horkou vodu a sůl, aby nedošlo k jeho ucpání.

Boj s uhlíkovými usazeninami

Připálenou smaltovanou pánev snadno zachráníte tím, že do ní nalijete vodu a hodně posypete solí. Nechte pánev přes noc a druhý den v ní dejte vařit vodu. Poté slanou tekutinu vylijte a umyjte nádobí.

Bělící povlaky na polštáře

Povlaky na polštáře časem žloutnou. Existuje ale snadný způsob, jak je vybělit. Jednoduše smíchejte 1 polévkovou lžíci soli a 1/4 šálku jedlé sody. Směs nalijte do misky s teplou vodou a poté vložte zažloutlé povlaky na polštáře do připraveného roztoku. Namočte je na hodinu a poté je vyperte jako obvykle.

Zabraňuje růstu plísní

Žlutý sýr před vznikem nežádoucí plísně ochráníte, když jej zabalíte do látky namočené ve slané vodě. Tímto způsobem prodloužíte trvanlivost sýra alespoň o pár dní.

Odstraňuje hořkou chuť kávy

Odborníci doporučují přidat do kávy trochu soli. Sodné ionty potlačují hořkost nápoje a zlepšují jeho chuť.

Čistí stříbro

Sůl je nezbytná při čištění stříbrných šperků, příborů a dalších předmětů. Stačí vyložit dno misky alobalem, zalít teplou vodou a solí a přidat stříbro. Tmavý plak zmizí. Sůl lze také použít k čištění zlatých předmětů.

Odstranění nepříjemných pachů

Po nakrájení cibule, čerstvých ryb nebo jiných produktů, které vydávají silný zápach, byste si měli třít ruce solí – odstraní nepříjemný zápach. Na kůži rukou mimochodem působí jako peeling. Dřevěná kuchyňská prkénka se skvěle hodí i na čištění solí.

Špinavé prkénko nejprve posypte hrubozrnnou solí. Poté vezměte půlku citronu a důkladně jím rozetřete dřevěný povrch. Po 10 minutách jej jednoduše omyjte v teplé vodě.

V každé domácnosti je chlorid sodný - obyčejná kuchyňská sůl, která se nejčastěji používá jako koření. Má ale jiné vlastnosti.-3

Kosmetický prostředek

Sůl je také výborný kosmetický přípravek. Lze jej použít k peelingu celého těla. Smíchejte ho s pár kapkami vašeho oblíbeného esenciálního oleje a váš tělový peeling je hotový.

V každé domácnosti je chlorid sodný - obyčejná kuchyňská sůl, která se nejčastěji používá jako koření. Má ale jiné vlastnosti.-4

Pokud víte o dalších neobvyklých použitích soli, přidejte je prosím do komentářů.