Jedlá soda je výborným pomocníkem do domácnosti. Jeho využití v každodenním životě je mnohostranné. Jedlá soda je skvělou náhradou většiny pracích prostředků a usnadňuje čištění.

Používání přírodních čisticích prostředků, jako je ocet nebo jedlá soda, je pohodlné a relativně bezpečné. Zpravidla nedráždí pokožku rukou ani dýchací cesty, jak to dokážou jejich kolegové z obchodu se složitějším chemickým složením. Co můžete vyčistit jedlou sodou?

Čištění dřevěných vařeček

Vařečky se stopami mastnoty jednoduše namočte přes noc do vody s trochou jedlé sody. Nehromadí se v nich tuk a neabsorbují pachy z jídla. Tímto způsobem můžete vyčistit prkénka.

Odstranění pachů nejen v lednici

Věčné dilema je, jak odstranit nepříjemný „ombre“ z lednice. Tento problém lze vyřešit přidáním malého množství jedlé sody do misky a umístěním do chladničky.

Stejně tak se můžete zbavit nepříjemného zápachu z odpadkového koše. Stačí nasypat trochu jedlé sody na dno vašeho odpadkového koše. Zde také působí jako výborný pohlcovač pachů. Dalším místem je botník. Využijete ji i ve skříních.

Odmašťuje a myje

Jedlá soda funguje jako výborný odmašťovač. Při mytí smaltovaného nádobí můžete použít pastu z vody a sody.

Pokud máte připálené hrnce a pánve nebo usazeniny na talířích a šálcích v podobě skvrn od kávy či čaje, dobře funguje jedlá soda rozpuštěná v horké vodě. Pasta vyrobená z jedlé sody a vody odstraňuje mastnotu a skvrny z vaší varné desky. Nechte působit a po hodině smyjte. Jedlou sodu můžete použít i na čištění grilů, dřevěného a plastového nábytku.

Pro čištění pračky a praní bílého prádla

Do pračky se doporučuje přidat půl hrnku jedlé sody. Můžete do ní namáčet i prádlo. Prádlo se bude lépe prát, a pokud vyperete bílé prádlo, stane se i zářivě bílým.

Jedlá soda je výborným pomocníkem do domácnosti. Jeho využití v každodenním životě je mnohostranné. Jedlá soda je vynikající náhradou většiny pracích prostředků a usnadňuje čištění.-3

Zvolte půl šálku jedlé sody a krátký program bez praní, abyste zabránili zápachu v pračce a odstranili vodní kámen.

Čištění koberců

Uhličitan sodný je skvělý pro čištění koberců a také pro odstranění zápachu moči domácích zvířat. Posypte jedlou sodou, nechte uležet, poté vykartáčujte a vysajte.

Jedlá soda je výborným pomocníkem do domácnosti. Jeho využití v každodenním životě je mnohostranné. Jedlá soda je vynikající náhradou většiny pracích prostředků a usnadňuje čištění.-4

Čištění olejových skvrn na podlaze

Pokud vytvoříte pastu z vody a jedlé sody, lze ji použít k odstranění olejových skvrn z dřevěných podlah.