Rošt trouby má tendenci se velmi rychle zašpinit, takže jeho čištění je další výzvou.

Nedávno jsem byl na návštěvě u své tchyně a viděl jsem její rošt na troubu zavázaný v černém pytli na odpadky. Tato skutečnost mě velmi překvapila a zeptal jsem se jí, proč to dělá.

Ukázalo se, že takto čistí špinavý rošt na troubě. Přirozeně jsem se od ní dozvěděl podrobnosti o této metodě.

Potřebujete zásobit pytel na odpadky, 1 tabletu do myčky, 4 stoly. lžíce jedlé sody, mycí prostředek na nádobí, teplá voda a mixovací nádoba.

Nejprve je třeba nalít půl sklenice teplé nebo horké vody do mixovací nádoby.

Poté tabletu do myčky nalámejte na malé kousky a nasypte do vody.

Dále do této směsi přidejte tři až čtyři lžíce jedlé sody. Můžete také přidat malé množství prostředku na mytí nádobí, který pomůže odstranit mastnotu.

Rošt vložíme do pytle na odpadky. Zatímco reakce ještě probíhá, nalijte směs do sáčku, zavažte jej a dobře protřepejte, aby se produkt rovnoměrně rozložil.

Nechte sáček těsně uzavřený několik hodin. Během této doby přípravek spolu s jedlou sodou sežere všechny nečistoty a změkčí je na roštu. Stačí otřít houbičkou s mycím prostředkem na nádobí a opláchnout vodou.

Soda a ocet

Pokud nemáte k dispozici tablety do myčky, můžete použít směs jedlé sody a octa s trochou saponátu. Budete ale potřebovat více jedlé sody, asi 6-7 lžic. lžíce a ocet asi 100 ml, aby byla reakce silnější.

Pokud takovou směs připravíte, budete muset jednat velmi rychle, abyste stihli směs nalít, než se reakce stihne zastavit. Nebo vše smíchejte najednou v pytli na odpadky.

Nečistoty tak změknou a mastné skvrny se budou mnohem snadněji setřít.

Jaké rychlé způsoby čištění kuchyňského náčiní znáte?