Často máme zásoby obilovin na celou zimu, ale ne vždy sledujeme datum spotřeby. Ve skutečnosti můžete získat spoustu výhod z dokonce i prošlých zrn!

Moje tchyně Galina Viktorovna žije v soukromém sektoru. Jednoho dne pozvala mého manžela a děti na černý rybíz. Večer jsme ji našli dělat zvláštní věc: rozhazovala proso po zahradě.

Proč posypat záhony obilovinami?

Ukazuje se, že proso je jednou z nejspolehlivějších a hlavně přirozených metod ochrany rostlin na zahradě. Výživný přípravek pomáhá odpuzovat mravence z oblasti. Zrní stačí dát do mraveniště. Mravenci si je pletou s vejci a nosí je dolů do svého „domova“. Po dešti nebo silné zálivce proso nabobtná a zablokuje úzké průchody.

Proso je navíc zásobárnou cenných minerálů, které zlepšují strukturu půdy a činí ji úrodnou. Patří sem vápník a hořčík, mangan, zinek, křemík a železo. Bez těchto prvků bude ovoce dlouho dozrávat a listy se začnou kroutit a vysychat, takže zkušení zahradníci nespěchají s vyhazováním prošlých produktů.

Doplněk prosa

Obiloviny jsou mnohem levnější než hnojiva z obchodu – to je dobrý argument pro přechod na přírodní stimulant růstu.

K přípravě nálevu z prosa potřebujete:

  1. Vezměte pytel (1 kg) cereálií a naplňte ho 5 litry vody.
  2. Směs necháme 24 hodin na teplém místě.
  3. Výslednou tekutinu sceďte pomocí gázy. Připraveno!

Po takovém krmení nám rostliny ožívají přímo před očima. Je ideální pro rajčata a salátové papriky. Na každý keř stačí 0,5 litru nálevu, jednou za tři týdny.

Často máme zásoby obilovin na celou zimu, ale ne vždy sledujeme datum spotřeby. Ve skutečnosti můžete získat spoustu výhod i z cereálií s prošlou dobou použitelnosti -3

Připravenou tekutinou můžete rostliny zalévat, nebo ji můžete dodatečně naředit vodou v poměru 1:1. Získáte 10 litrů hnojiva.

Poslechněte si tyto tipy, jak odpudit škůdce z vašeho pozemku a výrazně zvýšit svou produktivitu bez „chemie“ ❤️‍