Zpočátku efektní, oslnivě bílý tyl vypadá postupem času méně atraktivně a přestává být krásnou ozdobou oken. Proč tyl žloutne a šedne? K tomuto jevu přispívá několik faktorů. Prach, cigaretový kouř, smog a další „znečišťující látky“ se usazují na materiálu jak venku, tak uvnitř bytu.

Špína šíří i rodinní příslušníci, psi a kočky. Závěsy žloutnou od slunečního záření. Ztmavnutí záclon lze také zaznamenat, pokud byly dlouho složené ve skříni. Naštěstí existují spolehlivé způsoby, jak jim vrátit dokonalou bělost bez použití chemických bělidel.

Místo používání hotových přípravků na bělení tylu zkusme domácí prostředky. Všechny jsou účinné, ekonomické a bezpečné pro jemné tkaniny. Níže uvádíme 5 způsobů, jak osvěžit tyl, který používaly naše babičky.

Sůl

Pro osvěžení tylu obvykle přidávám 4 polévkové lžíce. lžíce stolní soli v 10 litrech teplé vody. Důkladně promíchám, aby se krystalky soli rozpustily, poté do roztoku ponořím zažloutlé prádlo. Nechte působit alespoň 3 hodiny, nejlépe přes noc.

Prášek do pečiva

Další účinný recept na bělení tylu. Rozpusťte 500 g jedlé sody v 10 litrech teplé vody. Namočte je do roztoku alespoň na 3 hodiny, nebo i přes noc.

Aspirin

Abych se zbavil žlutých skvrn, vezmu 5-6 tablet aspirinu a rozpustím je v 10 litrech teplé vody. Vše důkladně promíchejte, dokud se produkt nerozpustí. Namočte látku do roztoku alespoň na 5 hodin. To je nejlepší způsob, jak odstranit žluté skvrny a zápach cigaretového kouře.

Alkoholový ocet

Nalijte 1 sklenici lihového octa do 10 litrů teplé vody. Zamíchejte a poté záclony ponořte do tekutiny. Nechte působit alespoň 3 hodiny nebo přes noc.

Prášek na pečení

K bělení záclon budete muset rozpustit 10 litrů teplé vody v 6 lžících. lžíce prášku do pečiva. Ingredience důkladně promíchejte a poté tyl ponořte do roztoku alespoň na 5 hodin.

Po namočení každého z těchto roztoků je třeba látku vyprat jako obvykle v pračce a poté volně pověsit, dokud úplně nevyschne.