Mšice jsou problémem každého zahradníka. Jsou malí, rychle se množí, přenášejí virová onemocnění a živí se rostlinami (vysávají z nich veškerou šťávu). Nejsou příliš vybíraví. Pokud si tedy všimnete alespoň pár jedinců parazitujících na sazenicích, neváhejte a začněte okamžitě jednat. Použijte přírodní odpuzovač mšic.

Domácí léky na mšice

Mšice napadají jak zeleninu, ovocné stromy, jehličnaté keře, tak květiny (včetně balkonů a pěstíren). Jejich invaze může zničit celé plantáže. Naštěstí existuje mnoho účinných způsobů, jak mšicím doma předcházet a jak se jich zbavit. Každý má svou oblíbenou a osvědčenou metodu. Dnes budu mluvit o mých domácích metodách.

Přirozený nepřítel

Berušky milují pojídání mšic. Proto se vyplatí je nalákat do vaší zahrady. Jsou na to dvě metody. Rostliny můžete postříkat roztokem vody a cukru nebo zavěsit žluté stuhy a hadry. Je to legrační, ale berušky přitahuje všechno žluté. Sežerou mšice (larva zkonzumuje až 100 těchto škůdců denně) a navíc se zbavíte mravenců, kteří existují v symbióze s mšicemi.

Přírodní lék na mšice na vlastním záhonku

Měsíčky jsou výborným přírodním lékem na mšice. Pokud rostou na vašem webu, je to dobré. Obvykle vezmu 500 gramů sušených květů, přidám 5 litrů vody a nechám 2-3 dny. Po této době je nálev hotový. Je třeba jej filtrovat a můžete postřikovat rostliny napadené mšicemi.

Mšice jsou problémem každého zahradníka. Jsou malí, rychle se množí, přenášejí virová onemocnění a živí se rostlinami (vysávají z nich veškerou šťávu). Nejsou příliš vybíraví.-3

Zasadit spojence

Zaměřte se na kombinování zeleniny. Do jedné oblasti vedle svých oblíbených rostlin zasaďte také ty, které vydávají silné aroma. Tím je zajištěno, že se škůdci znovu neobjeví. Mšice nesnesou vůni levandule, máty, lichořeřišnice, cibule, saturejky, česneku a již zmíněných měsíčků.

Bílý ocet a jedlá soda

Nejenže dobře zvládají domácí práce, ale také účinně odpuzují mšice. K přípravě roztoku budete potřebovat 100 ml octa a 1 litr vody (poměr 1:10). Místo octa můžete také rozpustit 1/4 lžičky jedlé sody v 1 litru vody. Nezapomeňte přidat trochu oleje (roztok lépe přilne k listům). Touto směsí postříkejte rostliny.

Cibule a česnek z mšic

Mšice se těmto dvěma zeleninám vyhýbají jako ohni. Onini je vždy po ruce pro každého. Použijte je proto k výrobě domácích postřiků na mšice. Do 1 litru vody přidejte nakrájené cibule (vyberte větší nebo 2 střední) a vařte asi půl hodiny. Poté nálev přecedíme a necháme vychladnout.

Mšice jsou problémem každého zahradníka. Jsou malí, rychle se množí, přenášejí virová onemocnění a živí se rostlinami (vysávají z nich veškerou šťávu). Nejsou příliš vybíraví.-4

K přípravě česnekového přípravku budete potřebovat 5 nasekaných stroužků. Vložte je do nádoby, zalijte vodou a nechte celý den odležet. Po 24 hodinách zřeďte vodou (poměr 1:1).

Přírodní lék z louky

V boji proti mšicím můžete využít veřejně dostupné rostliny, ze kterých si můžete připravovat odvary. Při procházce loukou dávejte pozor na: heřmánek (květy), kopřivu, pampelišku (listy) a tansy (květy). Kilogram libovolných vybraných rostlin naplňte 10 litry vody (lze použít déšť). Po 24 hodinách můžete začít stříkat.

Při postřiku buďte trpěliví a sledujte rostliny a zeleninu. Někdy by se takové postupy měly opakovat, pokud se mšice znovu objeví.

Jak bojujete s mšicemi?