Dříve nebo později se téměř na každém kusu příboru vytvoří nevzhledný matný povlak. Hodně záleží na tom, jak se o něj staráte, jak často ho používáte a jak ho skladujete. Kávové lžičky jsou nejvíce náchylné k vytvoření matného povrchu.

Pamatuji si, jak moje matka jako dítě den před příchodem hostů čistila lžíce a vidličky, aby vypadali dokonale. Koneckonců nestačí jen vařit a péct spoustu dobrot. Je důležité podávat jídlo na čistých talířích a mít lesklé, leštěné příbory. Dnes se s vámi podělím o tajemství čištění zašlých příborů pomocí přírodních a nezávadných produktů, které jsou v každé rodině.

Nejprve byste měli důkladně umýt nože, vidličky a lžíce. Pokud mají matný povlak, jednoduše je vložte do pánve s vodou, ve které jste vařili brambory. Voda musí být horká. Po 10 minutách opláchněte a umyjte příbory jako obvykle.

Můžete je také umístit do plastové nádoby vyložené alobalem, posypat jedlou sodou, přidat horkou vodu a přiklopit víkem. Krabičkou není třeba třást, nečistoty a plak se rozpustí samy. Po 5-10 minutách příbory vyjměte, opláchněte a důkladně osušte. Pokud nemáte po ruce jedlou sodu, můžete použít prášek do pečiva, ten také udělá dobrou službu.

Dalším způsobem, jak vyčistit příbory, dokud se nelesknou, je přidat do misky půl lžíce octa a půl litru horké vody, zamíchat a vložit do ní příbor. Po několika minutách je vyjměte, opláchněte pod tekoucí vodou a osušte. Pokud vám zbyde citron, přidejte místo octa pár kapek. Také dobře čistí a leští příbory.

Jak pečovat o stříbrné příbory, aby vypadaly dokonale?

Nedávejte je do myčky, ale myjte je ručně. Lepší ihned po jídle. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky nebo ostré předměty. K vyleštění příborů můžete použít čistý, nepoužitý zubní kartáček.

Dříve nebo později se téměř na každém kusu příboru vytvoří nevzhledný matný povlak. Hodně záleží na tom, jak se o něj staráte, jak často ho používáte a jak ho skladujete.-3

Stříbrné příbory skladujte v uzamykatelné krabičce. Každý zvlášť zabalte do bavlněné látky. Předem se ujistěte, že jsou vaše příbory zcela suché.

Ať už příbory čistíte čímkoli, vždy to na závěr důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.