Mnozí z nás si nedokážou představit provoz pračky bez naplnění jedné z přihrádek aviváží. Ale já jako zastánce ekologické péče o domácnost se domnívám, že to není nutné a může to být i škodlivé. Řeknu vám proč.

Musím použít aviváž?

Aviváž dodává oblečení příjemnou vůni a činí tkaniny měkkými. Ale to není nutné. Bez ní budou materiály omyty pouze vodou. Vůbec jim to neublíží. Vyhýbání se aviváži může dokonce udělat hodně dobrého. Nejde jen o finance, ale i o zdraví. Aviváž, která se přidává do vody v poslední fázi praní, se pak nevymáchá a zůstává tedy na oblečení. To může mít nepříznivé účinky na naše zdraví.

Proč je lepší se aviváži vyhnout?

Ukazuje se, že výrobci chemikálií pro domácnost nejsou povinni poskytovat úplné složení svých výrobků. To znamená, že 4 nebo 5 ingrediencí uvedených na etiketě je pouze polovina ingrediencí, které najdete například v aviváži.

Jednoho dne se jeden z mých dobrých přátel rozhodl zkontrolovat složení jedné z oblíbených aviváží a vzal ji do laboratoře. Bylo testováno a bylo zjištěno, že obsahuje 26 různých složek, včetně konzervačních látek, rozpouštědel, emulgátorů, barviv a plniv. Kondicionér totiž po vyprání zůstává na tkaninách, dostává se na naši pokožku a může způsobit alergické reakce. Hovoříme nejen o vyrážce, ale také o příznacích, jako jsou: bolest v krku, slzení, bolesti hlavy, suché sliznice atd.

Kdy byste neměli používat aviváž?

To, že používání aviváže našemu organismu škodí, nejlépe dokazuje fakt, že Institut matky a dítěte v ní rodičům doporučuje prát oblečení svých dětí minimálně do 3 let věku. Negativní účinky chemikálií mohou vážně ovlivnit citlivý dětský organismus.

Odborníci také radí nepoužívat aviváž při praní ručníků. Takové výrobky ztrácejí savost, a proto hůře plní své funkce.

Co použít místo aviváže?

Lék s kyselinou citronovou
Do nádoby nalijte 220 ml vody a přidejte 40 g kyseliny citrónové a několik kapek esenciálního oleje z čajovníku. Přidejte 2-3 tabulky. lžíce pracího prostředku na praní.

Čistič jedlé sody a octa

Smíchejte půl lžičky jedlé sody, půl šálku octa a pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Tato porce by měla vystačit na jedno umytí. Ocet může zničit pryžové a plastové díly. V pračkách s horním plněním je jich méně.

Pouze ocet na změkčení prádla

Nejlevnější a nejlepší máchání látky. Změkčuje vodu a vypere zbytky pracího prostředku z tkanin. Stačí jeden šálek octa nalitý místo oplachové kapaliny.

Co mám použít místo aviváže, aby se zabránilo elektrizování tkanin?

Přidejte 2 polévkové lžíce do dávkovače pračky. lžíce glycerinu (místo oplachové kapaliny). Usnadní žehlení, změkčí vodu a sníží elektrizování oblečení.

Jste připraveni vzdát se klimatizace?