Vždy mi velmi vadilo, že se kohoutek v koupelně a kuchyni hodně špiní. To se děje velmi rychle. Bez ohledu na to, jak dokonale ho vypereme, stále se na něm objevuje plak a skvrny, které je potřeba neustále drhnout a které se neustále znovu vracejí. Vypadá to velmi nevzhledně, zvláště když přijdou hosté a potřebujete umýt všechny kohoutky.

Někdy na to není dost času, člověk se k tomu nedostane a v zásadě je to nuda. Ale právě nedávno jsem se naučil způsob, jak zajistit, aby kohoutek zůstal čistý a lesklý po dlouhou dobu, bez ohledu na to, jak zázračně a možná nepravděpodobně to může znít.

Co způsobuje plak?

Nejprve pojďme zjistit, odkud pochází tato plaketa na kohoutcích. Dřív jsem si myslel, že to jsou zbytky mýdla a saponátu, které se dostaly do kohoutku a pak vyschly. Ukazuje se ale, že celá pointa není v saponátu, ale v obyčejné vodě, která teče z kohoutku. Je velmi tvrdý a při vyschnutí zůstávají na povrchu částečky hořčíku a vápníku. Jsou to oni, kdo zanechávají tento zbytek. Samozřejmě, že některé prvky mýdla nebo nějaké nečistoty, které padají na kohoutek, také vysychají a vytvářejí skvrny, ale hlavním problémem je voda.

Staré metody s krátkodobým efektem

Jaký je tedy nejlepší způsob, jak se tohoto plaku na dlouhou dobu zbavit? Dříve jsem na čištění kohoutků používal dřevěný popel nebo běžný ocet. Otřel jsem povrchy suchým hadříkem a byly vyleštěné, na pohled lesklé a čisté. Plaketa byla snadno odstraněna, ale tento efekt netrval dlouho (dva až tři dny). Nyní používám na čištění kohoutku svíčku a hadřík z mikrovlákna.

Co dělat?

Vezmeme obyčejnou, jednoduchou domácí svíčku – bílou, dlouhou. K tomu byste neměli používat žádné drahé nebo vonné svíčky, protože hlavním prvkem leštění bude vosk bez barviv.

Vždy mi velmi vadilo, že se kohoutek v koupelně a kuchyni hodně špiní. To se děje velmi rychle.-3

Kohoutek a další kovové prvky potřu svíčkou tak, aby zůstal tlustý film. Poté pomocí suchého hadříku z mikrovlákna dělám krouživé pohyby, aby se vosk rovnoměrně rozprostřel a vyleštil povrch. Dosáhnu požadovaného efektu v místech, kde je příliš mnoho vosku, opatrně jej odstraním a nechám tenký film.

Parafín tak chrání kohoutek před plakem, fólie pokrývá místa, kde může unikat voda. Tímto způsobem se voda nezdržuje na kohoutku, a proto jsou všechny usazeniny minimalizovány. Další čištění by se mělo provádět nikoli po 3 dnech, ale zhruba po jednom a půl až dvou týdnech, což výrazně šetří čas každé hospodyňky.

Věděli jste o této metodě a používali jste ji v praxi?