Cibulové slupky se často používají k barvení vajec před Velikonocemi. Mezitím česnekové slupky vždy skončí v koši. A marně! Má také spoustu užitečných věcí. Například látka, jako je kvercetin, sloučenina s antioxidačními a protizánětlivými účinky. Kromě toho má dobrý vliv na oběhový a cévní systém.

Když jsem se dozvěděla o blahodárných vlastnostech česnekových slupek, začala jsem je skladovat v dóze a následně s nimi řešit různé problémy v domácnosti. Až budete příště česnek loupat, nenechte se zlákat slupky vyhodit, stejně se vám budou hodit. Můžete jej použít takto:

1. Česneková pasta proti škůdcům

Dužina česneku dokonale chrání mrkev před houbovými chorobami a molicemi mrkvovými. Za tímto účelem nalijte slupky do kbelíku, přidejte vodu a umístěte na tmavé místo. Po týdnu si všimnete, že kompozice začíná kvasit a na povrchu se tvoří bublinky. Poté suspenzi promíchejte a počkejte, dokud se nepřestanou tvořit bubliny. Poté je antibakteriální činidlo připraveno k použití.

❗ Přidat můžete i natě česneku, kořeny a květenství. K vaření použijte dobrý hřebíček.

2. Zbavte se bramborových chyb

Udělejte si nálev z česnekových slupek a vody. S ním pak ráno nebo večer postříkejte nadzemní části brambor. Tento postup provádějte jednou týdně. Poté se mandelinka bramborová zůstane daleko od vaší plodiny.

3. Ochrana mrkve

Pokud skladujete mrkev ve sklepě, určitě ji posypte slupkou od česneku. Tímto způsobem jej ochráníte před hnilobou.

4. Bojujte proti sviluškám a mšicím

Cibuli a slupky česneku namočíme do teplé vody. Směs nechte 5 dní. Po této době nálev sceďte a rostliny napadené mšicemi nebo sviluškou postříkejte. Ošetření opakujte 4-5x týdně, dokud nejsou škůdci zcela zlikvidováni.

5. Péče o pleť

Nálev ze slupek dokonale zklidňuje podrážděnou pokožku. Vložte slupky do hrnce a vařte asi 15 minut. Poté nechte 12 hodin. Po uplynutí této doby můžete použít: namočte vatový tampon do vývaru a otřete s ním pokožku. Zarudnutí rychle zmizí.