Od jara létá vzduchem pyl a velmi dráždí spojivky a sliznice. To vede k slzení očí a rýmě. V domě ale číhají i nebezpečí. Mnoho lidí pravidelně pociťuje alergické reakce na domácí prach, a proto je pro alergiky úklid mučením a stresujícím zážitkem.

Nabízí se tedy otázka: s čím by měli alergici při úklidu počítat? Vysvětluji, jak snížit pyl a domácí prach při jarním úklidu.

Místnosti jako je obývací pokoj, ložnice a dětský pokoj je vhodné uklízet pravidelně a v určitém pořadí. Podlaha by se měla vždy nejprve vysát a poté vytřít. Výhodou je, že prach při chůzi po místnosti opakovaně nestoupá a znovu se usazuje na čerstvě umyté podlaze.

Použijte vysavač s filtrem

Opatrní při výběru vysavače by měli být i alergici. Lepší je zvolit vysavač s HEPA filtrem, díky kterému není většina nasátých alergenů ihned vyfouknuta s odpadním vzduchem přístroje.
Nejlepší jsou filtry třídy 13, které zachytí 99,95 % prachu. Filtry třídy 11 jsou také účinné proti roztočům, pylu atd., přičemž 95 % alergenů zůstává ve vysavači. Chytrou investicí jsou také vysavače s vodními filtry.

Slabými místy při vysávání jsou sací trubice, pouzdro a hadice. Největším nebezpečím pro alergiky je však výměna sáčku do vysavače. Tento úkol by měl přenechat někomu jinému.

Pozor na koberce s dlouhým vlasem

Opatrní je třeba také s koberci. Hromadí se zde spousta prachu. Kobercům s dlouhým vlasem by se proto měli vyhýbat lidé náchylní k alergickým reakcím. Lepší alternativou jsou koberce s krátkým vlasem, které by však měly být pravidelně a důkladně vysávány.

Pylová zátěž je nejvyšší v koridoru

Není to jen podlaha, na které se sbírá prach. I hladké povrchy je třeba pravidelně čistit. Alergici by k tomu měli používat hypoalergenní ubrousky, utěrky z mikrovlákna nebo vlhčené ubrousky.

Dalším tipem, na který by si měli alergici při úklidu dát pozor, je pravidelné mytí podlah vstupního prostoru. Protože oblečení a boty s nalepeným pylem se nechává na chodbě. V důsledku toho je chodba obzvláště silně zatížena alergeny. Zde by měla být podlaha denně vysávána a vytírána.

Pravidelně větrejte

Co se špinavými okenními tabulemi? Při mytí oken je důležitá především předpověď počasí a denní doba. Pokud jste náchylní k alergiím, stojí za to zkontrolovat „index alergií“ od meteorologické služby. Můžete tak určit optimální dobu čištění s minimálním množstvím alergenů. Pamatujte, že koncentrace pylu je nejvyšší brzy ráno od 6:00 do 10:00 a večer od 18:00 do 22:00

Ať už zvolíte jakoukoli dobu, místnost musí být dobře větraná. Prach se totiž při vyšší vlhkosti lépe váže. Tímto způsobem lze provést generální čištění bez alergické reakce.