Stalo se vám někdy, že tmavé oblečení hned po vytažení z pračky nepříjemně zapáchá? Stalo se mi to několikrát. A nechápal jsem, proč je tam tak nepříjemný zápach, protože jsem ho opláchl ve voňavé tekutině. A všechno je to o barvách na látky, které se časem začnou kazit. Dovolte mi to vysvětlit podrobněji.

Praní tmavého prádla

Tmavé oblečení se totiž často barví černou hennou a chinolinem a při kombinaci se tyto dvě látky mohou časem navzájem nepříznivě ovlivňovat (zejména při kontaktu s pracími prostředky). Poté dojde k určité reakci, vedoucí k uvolnění nepříjemného zápachu. Samotné přidání barviv je navrženo tak, aby déle zachovalo barvu látek (zabraňuje jejich rychlému vyblednutí).

Aby oblečení po vyprání nepříjemně nezapáchalo

Také je potřeba přidat trochu pracího prostředku nebo pracího prášku, jinak to jen zvýší nepříjemný zápach.
Umělá henna je silná sloučenina diaminobenzenů, do které se přidává chinolin, který fixuje barvu. Tyto látky kromě toho, že jsou škodlivé, jsou samy o sobě také páchnoucí. A když oblečení zapáchá, obvykle přidáme příjemně vonící prášek nebo kondicionér, díky kterému se vlákna lepí a chemická barviva místo toho, aby se vyprala při každém praní, zesílí a začnou se v látce rozkládat a vydávají nepříjemný zápach.

Pro praní tmavého prádla platí pár důležitých pravidel, která zajistí, že po vytažení z pračky bude krásně vonět.

Jediné, co můžeme udělat, je nepřehánět prací prostředky.

Tmavé látky je potřeba prát trochu jinak než světlé nebo barevné. Vyplatí se nastavit teplotu nižší, než je uvedeno na štítku oblečení, asi o 30 stupňů Celsia.

Vyplatí se také pračku důkladně vyčistit, protože plíseň se často hromadí v prasklinách a těsněních, což způsobuje nepříjemný zápach vypraného prádla.

Pokud oblečení i přes praní zapáchá, stojí za to vyzkoušet: před praním je namočte do roztoku octa a vody v poměru 1:1, vyvětrejte, aby se chemikálie rozptýlily, místo pracího prostředku použijte mýdlové vločky – mýdlo účinněji rozkládá chemikálie.

Při dalších nákupech je lepší volit oblečení vyrobené z ekologických materiálů, které neobsahují výše uvedená barviva.

Vyhněte se také umělým materiálům, jejichž kvalita ponechává mnoho přání. Po několika praních se stanou nepoužitelnými.

Je lepší koupit jeden předmět vyrobený z přírodních surovin než několik levných, které brzy ztratí tvar a barvu. Postaráme se tak o planetu a snížíme náklady.