Ukazuje se, že aviváže nejsou nejlepší pro změkčení tkanin a jejich příjemnou vůni. Při jejich výrobě se používají konzervační látky a umělá aromata a také chemikálie, které mohou způsobit alergie.

Nedoporučují se pro změkčování trekingového a outdoorového oblečení, protože neodvádějí vlhkost z oblečení. A zbytky kapaliny v dávkovačích praček podporují růst plísní a omezují proudění vzduchu.

Co použít místo aviváže?

Pokud máte tvrdou vodu, která způsobuje, že je vaše oblečení drsné, zkuste si vyrobit vlastní aviváž. Bude to šetrné k životnímu prostředí a mnohem bezpečnější než koupené v obchodě.

Jedlá soda a ocet

Smíchejte jednu a půl lžičky jedlé sody, půl šálku octa a pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Tato porce by měla vystačit na jedno umytí. Ocet může poškodit pryžové a plastové díly. Pračky s horním plněním jich mají méně, přesto se tento recept kvůli octu nedoporučuje.

Jedlá soda a sůl

Smíchejte půl šálku jedlé sody s 20-30 kapkami esenciálního oleje a několika šálky hrubé mořské soli. Uzavřete čisticí prostředek do vzduchotěsné nádoby. Použijte 2-3 polévkové lžíce na jedno mytí.

Produkt kyseliny citronové

Do nádoby nalijte 220 ml vody a přidejte 40 g kyseliny citrónové a pár kapek esenciálního oleje z čajovníku. Přidejte 2-3 polévkové lžíce tohoto pracího prostředku na jedno praní.

Ocet na máchání tkanin

Nejlevnější a nejlepší aviváž. Změkčuje vodu, fixuje barvu a odstraňuje zbytky pracích prostředků (odstraňovače skvrn) z tkanin. Stačí jedna sklenice octa, nalitá místo aviváže.

Aby se věci neelektrizovaly

Přidejte 2 polévkové lžíce glycerinu do dávkovače pračky (místo aviváže). Usnadní to žehlení, změkčí vodu a sníží statickou elektřinu.

Vhozením několika kuliček hliníkové fólie do pračky spolu s oblečením odstraníte problém se statickou elektřinou.