Věděli jste, že ne všechny kusy oblečení lze pravidelně prát? Při každém dalším praní barva bledne a látka se opotřebovává. To platí pro velmi tenké a citlivé tkaniny, jako je hedvábí. Abychom vám pomohli déle si užívat věci, které máte rádi, připravil jsem tipy, jak často byste měli určité věci prát.

1. Hedvábné šaty

Hedvábné šaty jsou jednou z nejcitlivějších látek. Nikdy by se neměly mýt po každém použití. Hedvábí je velmi tenké a citlivé přírodní vlákno. Z tohoto důvodu peru vždy ručně, můžete také odnést do profesionální čistírny.

Ideálně je lepší prát co nejméně. Je-li nutné praní, nevystavujte se během sušení slunci, abyste zabránili vyblednutí lesku hedvábí.

2. Džíny

Bývalé pracovní kalhoty jsou mnohem citlivější, než se na první pohled zdá – nemají rády časté praní. Odborníci dokonce doporučují džíny vůbec neprát. I když ta myšlenka je podle mě absurdní. Pokud je ale nosíte opatrně, postačí, když si džíny jednou za pár týdnů vyperete. Nezapomeňte: při praní vždy otočte džíny naruby. To chrání vnější látku a barvu.

Pokud zaznamenáte nepříjemný zápach, například kouř, můžete kalhoty dát přes noc do mrazáku. Tím se zahubí všechny bakterie způsobující zápach. Menší skvrny perte nejlépe ručně.

3. Bundy a kabáty

Kabáty a bundy, zejména vlněné a kožené bundy, by se měly prát pouze jednou ročně. Vlna je citlivý materiál, proto by se neměla prát v příliš horké vodě, jinak se může rychle srazit. Vlněné kabáty a kožené bundy je nejlepší nechat vyčistit profesionály. Pečlivě perou svrchní oděvy pomocí profesionálních produktů.

Bundy z pravé kůže zřídka vyžadují profesionální čištění. Pokud je nosíte pouze na podzim a na jaře, doporučujeme je čistit každé dva až tři roky. K praní koženého oblečení potřebujete speciální prací prostředek na kůži nebo mýdlo na kůži. Pouze ony mají hydratační účinek a zabraňují ztvrdnutí a lámavosti pokožky.

4. Vlněný svetr

Vlna je jemný materiál, na který byste měli být opatrní. Věnujte proto svému prádlu vždy pozornost a upřednostňujte šetrné ruční praní před pračkou.

Přidat popis

Jak často svetr prát závisí na tom, jak často ho nosíte a jak moc se v něm potíte. Ideální je nosit vlněný svetr jeden nebo dva dny každých pár týdnů a pak ho pověsit ven. Pokud nenosíte svetr každý den a moc se nepotíte, postačí ruční praní vlněného svetru každých šest měsíců nebo celoročně. Jeho tvar a barva vám poděkují.