Každá hospodyňka ví, kolik problémů čeká na řešení v kuchyni. Je zde špinavý sporák, dřez, hrnce, skleněné sklenice.

Na každý problém je potřeba zakoupit určité produkty – jeden na čištění trouby, další na čištění hořáků, další na čištění hrnců.

Úplně stejné problémy měly naše babičky a musely se nějak vyřešit bez nejrůznějších značkových chemikálií. Za léta svého života nasbírali spoustu užitečných rad, které jsem v poslední době začal využívat při mytí nádobí a sporáku.

Tyto produkty ušetří spoustu peněz, které jsem dříve utratil za různé čisticí prostředky. A ne všechny fungovaly!

Hořáky na sporáku lze čistit běžnou jedlou sodou, kterou používáme při pečení. K tomu jsem jednoduše nasypal jedlou sodu na špinavé hořáky , zapnul je na nízkou teplotu, chvíli počkal, ochladil hořáky a skvrny snadno vyčistil ocelovou vlnou. Ale tyto metody jsou vhodné pro běžný sporák, nejsou vhodné pro skleněnou varnou desku!

K tomu používám i obyčejnou kuchyňskou sůl . Hořák také posypu solí a otřu vlhkým kartáčem nebo hadrem. Tato možnost je vhodná pro světelné znečištění.

Na hořáky si můžete vyrobit silnější čistič a zavařovací sklenici nebo láhev u něj nechat dlouho. Může být skladován po dobu 4 měsíců.

K přípravě si budete muset vzít sklenici vody, jednu lžičku tekutého mýdla, lžíci glycerinu, 10 lžiček 9procentního octa a 6 lžic vápna.

Je třeba přivést vodu k varu, nalít do ní mýdlo, opatrně nalít glycerin a ocet. Vše dobře promíchejte, snižte teplotu a za stálého míchání přidejte vápno. Ochladil jsem, nalil do skleněných lahví a zatavil, nyní používám na čištění sporáku a je skvělý i na úklid koupelny.

K čištění sklenic na víno používám jednoduchou metodu: vezměte jednu lžíci octa, lžíci soli, míchejte, dokud se nevytvoří pasta. Pastu nanesu na brýle vlhkým hadříkem, pak je jednoduše opláchnu teplou vodou a skvrny jsou pryč.

Ocet používám i na odstranění vodního kamene z varné konvice . Do konvice naliji asi sklenici vody a přidám 50 nebo 100 ml 9% octa. Uvařím konvici, pak ji ochladím a tuto tekutinu vypustím a veškerý vodní kámen zmizí s ní. Postup opakuji, pokud se všechny vodní kámen neodstraní najednou.

Každá hospodyňka ví, kolik problémů čeká na řešení v kuchyni. Je zde špinavý sporák, dřez, hrnce, skleněné sklenice.-3

Nerezové nádobí lze čistit pomocí vápna , bez ohledu na to, jak divně to může znít. Chcete-li to provést, vezměte lžíci tekutého mýdla a lžíci vápna, promíchejte, dokud se nevytvoří pasta. Tuto směs používám na čištění nerezového nádobí a dřezu. Funguje skvěle na skvrny a škrábance.

Toto jsou zajímavé a jednoduché recepty, které pro nás připravily naše babičky a my je nyní můžeme používat a šetřit tak peníze z naší peněženky.

Použili jste některou ze zde uvedených metod?