Před Novým rokem vždy obnovuji pořádek a pohodlí v domě. Je lepší si úklid „rozdělit“ na více dní, abyste se neunavili a nic ve spěchu nezmeškali. Dnes vám řeknu, kterým místům musíte věnovat pozornost, aby váš dům zářil o slavnostní noci čistě.

Závěsy

Krásné závěsy jsou ozdobou každého interiéru. Rychle se ale zašpiní, zapráší a kuchyňské závěsy jsou také okamžitě nasycené cizími pachy.

Záclony lze prát ručně nebo v pračce. Buben by neměl být naplněn do plné kapacity, jinak se materiál nebude dobře prát a bude velmi pomačkaný.

Lustry

V naší rodině se mytí křišťálového lustru před novoročními svátky již stalo tradicí. Jeho bývalou krásu mu můžete vrátit „na sucho“ – setřete prach speciálním smetákem. Poté místnost vysajte.

Nebo mokré. Roztok vody a pár kapek prostředku na mytí nádobí dokonale vyčistí všechny části lustru.

Kuchyně

Aby si Černý vodní králík, symbol roku 2023, oblíbil svůj domov, musí být dokonale čistá i kuchyně. Nádobí je umyté, stůl, police ve skříňkách a lednice musí být čisté. Jednou ročně provádím audit a odštípnuté talíře a hrnečky, křivé příbory atd. posílám do koše.

Rohožka

V předprázdninovém shonu zapomíná mnoho hospodyněk vyčistit rohožku. Mezitím na něm můžete najít spoustu drobných odpadků, pouličních nečistot a prachu, který se pak roznáší po místnostech. K čištění gumových nebo chomáčových rohoží používám vodu, prášek a tuhý kartáč.

Před Novým rokem vždy obnovuji pořádek a pohodlí v domě. Je lepší si úklid „rozdělit“ na více dní, abyste se neunavili a nic ve spěchu nezmeškali.-3

Nábytek

Před Novým rokem dbám na doplnění lesku dřevěného nábytku pomocí leštěnky. Sprej skryje drobné vady a zabrání hromadění pily.

Před Novým rokem vždy obnovuji pořádek a pohodlí v domě. Je lepší „rozdělit“ úklid na více dní, abyste se neunavili a nic ve spěchu nezmeškali.-4

Vysávání čalouněného nábytku je vždy dobrý nápad. Potom nohy a vnitřní šuplíky pohovky otřu vlhkým hadříkem.

Tapeta na zeď

Tapeta také potřebuje vyčistit. Mokré čištění je vhodné pro vinylové tapety. Raději se obejdu bez „voňavých“ chemikálií, takže používám obyčejný mýdlový roztok a nejšpinavější místa umývám sodou (20 g sody na 1 litr vody).

Papírové tapety vyžadují pečlivější péči. K odstranění prachu používám suchý kartáč. Textilie lze vysát. V případě potřeby lepím tapety ve spojích.

Před Novým rokem vždy obnovuji pořádek a pohodlí v domě. Je lepší „rozdělit“ úklid na více dní, abyste se neunavili a nic ve spěchu nezmeškali.-5

Je váš domov připraven na novoroční svátky ?