Praní tylu zabere hodně času, protože se pak také musí žehlit. Tkanina je velmi tenká a křehká, takže během procesu musíte být velmi opatrní. To je obtížné, zdlouhavé a vyžaduje to jak zručnost, tak dobrou žehličku, která si snadno poradí s výslednými záhyby látky. Dnes se chci podělit o tipy, které vám pomohou usnadnit žehlení tylu.

Pravidla pro škrobení tylu

Škrob je směs rostlinného škrobu a vody. Má konzistenci želé, která po ztuhnutí dodává látce tuhost.

Přírodní látku je lepší pečlivě naškrobit.

V 1 polévkové lžíci. voda by měla být rozpuštěna 2 polévkové lžíce. l. bramborový škrob. Poté sem přidejte 0,5 litru vroucí vody a důkladně promíchejte, aby vznikla homogenní směs. Poté odebereme teplou vodu a přidáme sem škrobovou směs. Promícháme a namočíme tyl. Nechte působit 15 minut.

Poté tyl opatrně vyždímejte a osušte na vzduchu. Mírně vlhký tyl důkladně vyžehlete.

Žehlení po škrobení – tipy

Při žehlení dbejte na to, abyste nastavili teplotu vhodnou pro daný typ látky. Pokud je příliš vysoká, riskujete vypálení díry, protože škrob se rád připaluje. Riziku poškození látky lze předejít použitím napařovací žehličky nebo stojatého napařovače. Tato zařízení umožňují žehlit svisle s párou, bez žehlicího prkna.

Žehlení bavlněného a lněného tylu

Po vyprání tuto látku raději nevyždímejte, protože se pak bude žehlit obtížněji. Stačí ji ještě mokrou zavěsit na záclonovou tyč, aby se sama narovnala a uschla. Žehlení lze provádět pouze přes gázu a při teplotě nejvýše 100 stupňů.

Nažehlovací syntetický tyl

Žehlete syntetický tyl navlhčenou gázou, je lepší to udělat ze špatné strany. Když je tyl dostatečně vlhký, žehlete na 110 stupňů. Začněte nejprve malou částí, abyste získali představu o nejlepší teplotě žehlení.

Žehlení závěsů z lehké organzy

Těžká žehlící látka, protože se velmi snadno poškodí. Pro tento proces používejte pouze čistou a hladkou žehličku. Látka musí být suchá a je lepší ji žehlit přes suchý papír. Na žehličce nemůžete zvolit funkci „pára“, abyste zabránili vytváření vln.

Praní tylu zabere hodně času, protože se pak také musí žehlit. Látka je velmi tenká a křehká, takže je třeba být při procesu velmi opatrní.-3

Jak obvykle žehlíte tyl?