Podzim je v plném proudu – počasí je deštivé a v noci teplota za oknem znatelně klesá. Můj byt je ve druhém patře vícepodlažní budovy ai když je topení zapnuté, pokoje jsou chladné.

Zkoušel jsem dodatečně zapnout olejové topení, ale náklady na elektřinu mi přišly přemrštěné ceny. Žádné úspory!

Dnes volím základní způsoby zateplení domu, které nevyžadují velké finanční investice.

Okna a dveře

Prasklinami v oknech ztrácí obytný prostor asi 25 % tepla. Po instalaci kovoplastových oken jsem si všiml, že byt se stal o několik stupňů pohodlnějším. Před výměnou oken jsem zateplil dřevěné rámy tak, jak mě to naučila babička: praskliny jsem utěsnil vatou, poté jsem udělal pastu z mouky (100 mg) a 1 litru vody. Namazal jsem to na papírové proužky a pak nalepil na škvíry mezi rámem a sklem.

Musíte také pečlivě zkontrolovat celý okenní otvor. To platí zejména pro ty, kteří žijí v „panelkách“. Stavaři rádi nechávají pod okenním parapetem prázdné prostory. Silikonový tmel pomůže odstranit mezeru.

Pokud se vchodové dveře těsně nezavřou, vytvoří se v bytě průvan. Díky tomu z domu odchází teplý vzduch a naopak studený se v něm usazuje.

Větrání a větrání

Přirozené větrání zajišťuje přísun čerstvého vzduchu, odvádí nepříjemné pachy a přebytečnou vlhkost, proto jsem ho nikdy nezavíral a nedoporučuji. Ale je lepší počkat s výfukovými zařízeními v chladném období, ventilátory odvádějí teplo z místnosti.

Podzim je v plném proudu - počasí je deštivé a v noci teplota za oknem znatelně klesá.-3

Teplý vzduch je lehčí, a proto stagnuje u stropu. Abyste umožnili studenému vzduchu vytlačit teplý vzduch dolů, můžete na několik minut otevřít okno.

Podzim je v plném proudu - počasí je deštivé a v noci teplota za oknem znatelně klesá.-4

Baterie

Černá nebo tmavě hnědá baterie vyzařuje více tepla než běžný bílý radiátor. V bytě mám bílé radiátory, tak používám další oblíbený life hack – rozmístění foliových zástěn po domě. Mezi zástěnou a radiátorem musí být mezera alespoň 2 centimetry.

Podzim je v plném proudu - počasí deštivé, v noci teplota za oknem znatelně klesá.-5

Aby nic nerušilo přenos tepla, odstraňuji husté závěsy. Baterie pravidelně čistím od prachu.

Oteplování povrchů

Zde nemám na mysli pouze podlahové krytiny v podobě shag koberců. Jakákoli textilie nejen vytváří pohodlí, ale také zadržuje teplo a následně ho uvolňuje do okolí. Pohovku přikryji dekou a křeslo kostkovanou dekou. Nezapomínám vyzdobit pokoj „teplým“ interiérem – barevné polštáře, pohovky.

Podzim je v plném proudu - počasí deštivé, v noci teplota za oknem znatelně klesá.-6