Mnozí z nás jsou od dětství zvyklí dezinfikovat drobné oděrky či škrábance jódem. Ale jak jsem stárl, dozvěděl jsem se o jiných způsobech použití tohoto levného farmaceutického produktu. Dnes se s vámi chci podělit o nejjednodušší a nejúčinnější z nich.

Aby se nehty nelámaly

Gelová manikúra je krásná a moderní, ale alespoň jednou za půl roku je potřeba dát nehtům pauzu od gel laku. Tyto 2 týdny trávím užitečně a posiluji je roztokem jódu. Nanesu trochu jódu na vatový tampon a natřem nehtovou ploténku. Tato jednoduchá akce posiluje nehty, urychluje jejich růst a zabraňuje štěpení.

Jód pro výživu rostlin

Nedostatek jódu u rostlin se projevuje pozdním kvetením a sníženou odolností vůči řadě škůdců a plísní. Chcete-li zvýšit produktivitu, zlepšit barvu a chuť ovoce, musíte připravit roztok v množství 40 kapek jódu na 10 litrů vody. Rostliny zaléváme na začátku květu, postup opakujte nejdříve po měsíci.

Dezinfekce vody

Můj přítel provozuje kanál o cestovním ruchu. Jednou řekl, jak s pouhým 1 ml. jód lze z bakterií odstranit v 5 litrech vody. K tomu je třeba nabrat vodu do jakékoli hluboké nádoby, kápnout do ní 1 ml farmaceutického přípravku a po půl hodině můžete vodu vypít.

DIY ústní voda

Jód je součástí mnoha antiseptik. Pomocí vody, jódu, soli a jedlé sody si můžete vyrobit ústní vodu a vyřešit tak problém se zápachem z úst.

Budeme potřebovat:

  • 200 ml. teplá voda.
  • Jód – 3 kapky.
  • Sůl a soda – každá půl lžičky.

Ingredience důkladně promíchejte. Po jídle vyplachujeme ústa 30-60 sekund.

Jód proti poškrábání nábytku

Metoda je vhodná pro dřevěný nábytek s matným povrchem. Jód natírá poškozené místo, takže je méně nápadné.

Mnozí z nás jsou od dětství zvyklí dezinfikovat drobné oděrky či škrábance jódem. Ale jak jsem stárnul, dozvěděl jsem se o jiných způsobech použití tohoto levného farmaceutického produktu.-3

Kontroluji mléko na přirozenost

Bezohlední výrobci často ředí mléko vodou a přidávají škrob, aby obnovili tloušťku produktu. Jód rychle rozpozná umělá zahušťovadla. Test dělám, aniž bych opustil domov: do sklenice naliju trochu mléka a přidám jód. Pokud na povrchu mléka „plavou“ žlutohnědé skvrny, je výrobek vysoce kvalitní! Fialová barva říká opak.

Mnozí z nás jsou od dětství zvyklí dezinfikovat drobné oděrky či škrábance jódem. Ale jak jsem stárnul, dozvěděl jsem se o jiných způsobech použití tohoto levného farmaceutického produktu.-4

Falešné vs originál

Kontrolovat pravost lze nejen potravinářské výrobky, ale i šperky. Chcete-li to provést, naneste trochu jódu pomocí párátka na zadní stranu produktu. Pokud po 3-4 minutách nezůstanou na zlatě žádné stopy v podobě světlých nebo tmavých skvrn, pak máme co do činění s pravým kovem.

Podělte se o své způsoby použití jódu v každodenním životě, napište do komentářů.