Najít v zenu

Irina Polyanskaya
46,1 tisíc odběratelů

Netoxický a levný: jak si vyrobit vlastní osvěžovač vzduchu

30. listopadu 2022
1K čtení
Jídlo
Více k tématu

Přemýšleli jste někdy o tom, co vlastně inhalujeme, když si doma postříkáme předem vyrobenými osvěžovači vzduchu zakoupenými v železářství nebo supermarketu?

Přemýšleli jste někdy o tom, co vlastně inhalujeme, když si doma postříkáme předem vyrobenými osvěžovači vzduchu zakoupenými v železářství nebo supermarketu?

Nikdy jsem nad tímto faktem nepřemýšlela, stačilo, že příjemně voní. Mým jediným problémem bylo najít v obchodě vůni nové značky a vyzkoušet osvěžovač vzduchu inzerovaný v televizi.

Roky jsem vdechoval různé ošklivé věci, aniž jsem věděl, co vdechuji. Říkala jsem si, že když osvěžovač voní, nemůže být na škodu.

A byla to velká chyba!

Zde jsou poklady, které můžete najít v komerčních osvěžovačích vzduchu:

 • acetaldehyd,
 • aceton,
 • 1,4-dioxan (běžně známý jako „rozpouštědlo“),
 • 1,4 dichlorbenzen,
 • ftaláty,
 • toluen, formaldehyd, benzen.

Navíc velmi často složení osvěžovače vzduchu není vidět, výrobci ho prostě nemusí uvádět.

Kosmetika vstřebaná kůží ho má, ale osvěžovače vstřebané dýchacími cestami nikoliv, tzn. mohou, ale neměli by. Asi proto, aby spotřebitele nevyděsil názvy sloučenin, které by normální člověk jen těžko vyslovoval… 😉

Chcete-li mít hezky provoněný domov, nemusíte kupovat drahé a toxické komerční osvěžovače vzduchu, stačí se zásobit jedlou sodou a využít její přirozené vlastnosti. Jedlá soda dokonale pohlcuje všechny pachy.

Levné a efektivní, příjemně užitečné, což mám nejraději.

Co potřebujeme k výrobě netoxického osvěžovače vzduchu?

 • prášek do pečiva
 • éterické oleje
 • kus látky s volnou vazbou nebo ozdobný papír, do kterého špendlíkem uděláme dírky
 • ozdobná stuha nebo krajka
 • nádoba na použitý krém
 • pár minut volného času

Jak to udělat:

1. Do jedlé sody přidejte pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje (do lednice je vhodný citronový olej, do jiných místností jsou jiné oleje jako levandule, bergamot, borovice atd.). Použijte své oblíbené oleje.

Napadlo vás někdy, co vlastně inhalujeme, když stříkáme domácí osvěžovače vzduchu zakoupené v obchodě s domácími chemikáliemi nebo v supermarketu -2

2. Smíchejte sodu s olejem, naplňte naši nádobu touto vonnou směsí, přikryjte látkou nebo papírem s otvory, převažte krásnou stuhou a máte hotovo! Do víčka krému můžete také vyvrtat otvory.

Napadlo vás někdy, co vlastně inhalujeme, když stříkáme doma vyrobené osvěžovače vzduchu zakoupené v obchodě s domácí chemií nebo supermarketu -3

3. Umístíme je tam, kde by se nepříjemné pachy měly pohlcovat a příjemné uvolňovat – do lednice, skříněk, botníku, do koupelny, do auta.

4. Čas od času přidáme pouze novou porci esenciálního oleje, každých pár měsíců vyměníme sodu za novou, protože časem ztrácí své absorpční vlastnosti, žloutne a slepuje.

Přemýšleli jste někdy, co vlastně inhalujeme, když stříkáme domácí osvěžovače vzduchu zakoupené v obchodě s domácími chemikáliemi nebo v supermarketu -4

Takový osvěžovač, pokud jste ho vyrobili v přebytku, můžete distribuovat příbuzným a přátelům, nechte je také dýchat příjemně vonící vzduch, ale bez škodlivých látek. Takto esteticky řešený osvěžovač vzduchu je skvělým nápadem na univerzální dárek, který si zamiluje každý bez výjimky!