O síle skořápek jsem se dozvěděl od své kamarádky Ksenia, která mi řekla, jak jimi hnojit pokojové květiny. Zaujatě jsem se rozhodl toto téma nastudovat a zjistil jsem, k čemu všemu ještě lze mušle v běžném životě využít.

Ideální jako ekologické hnojivo pro hrnkové a zahradní rostliny.

Každá rostlina má jiné nároky v závislosti na druhu. Květin mám jen pár, proto si připravuji malé množství hnojiva, zejména v období vegetačního klidu rostlin. Na podzim a v zimě břečťan hnojím jednou za dva týdny a od jara jednou týdně až do příští zimy.

Hnojivo lze připravit dvěma jednoduchými způsoby.

Metoda jedna:

  • Vaječné skořápky důkladně osušte, aby se nezkazily.
  • Suchou skořápku rozdrťte na prášek.
  • Připravené „hnojivo“ skladujte v těsně uzavřené nádobě.

Druhý způsob:

  • Vložte vaječné skořápky do sklenice a naplňte ji vroucí vodou.
  • Směs necháme, dokud se skořápky nerozpustí, tzn. asi týden.
  • Čas od času zamíchejte.

Připravená směs není vhodná pro hnojení kapradin, vřesů a orchidejí, protože milují mírně kyselou půdu.

Pokud máte zahradu, můžete toto hnojivo s úspěchem použít i na podporu růstu zeleniny nebo keřů. V tomto případě si však nezapomeňte ověřit, jaké požadavky se na vaše rostliny vztahují.

Do kompostu přidávám vaječné skořápky.

Moji rodiče tuto metodu používají roky a zaměřují se na udržitelnost na své zahradě. Tím dále obohatíte složení tohoto přírodního hnojiva.

Vaječné skořápky jako ochrana proti slimákům a slimákům.

Ti, kteří mají zeleninové zahrádky nebo osobní pozemky, pravděpodobně pociťovali zlobu hlemýžďů, kteří ochotně jedí jejich úrodu. Zbavit se jich není jednoduché, zejména pokud jde o životní prostředí.

Použijte trik, který vyzkoušela moje kamarádka Ksenia: rozdrcené vaječné skořápky rozházené po zahradním záhonu nebo kolem konkrétní rostliny nejen vytvoří bariéru, kterou lepkavý hmyz nepřekoná, ale také zúrodní půdu. Pravidelně udržovaná ochranná bariéra její zeleninu dobře chránila po celé léto.

Přidat popis

Vaječné skořápky mi také pomáhají udržovat dům čistý.

Jsou ideální pro čištění obtížnějších skvrn, jako jsou spáry na podlaze v kuchyni a předsíni nebo připálené hrnce. Skořápky nejprve rozdrtím na prášek a poté smíchám s jedlou sodou a octem. Ekologický čisticí prostředek je připraven!

Používejte jej pouze při mytí jemných povrchů, abyste předešli možnému poškození.

Navíc mi vaječné skořápky pomáhají udržet závěsy bílé. Usušené a rozdrcené (tentokrát ne v práškové formě) vložím do bílého bavlněného nebo plátěného sáčku a poté vložím do bubnu pračky na závěsy. Drcené bílé skořápky mají úžasnou schopnost vybělit jakékoli prádlo.

Vaječné skořápky lze použít i jako přísadu do potravin nebo jako přísadu do přírodní kosmetiky. Tělový peeling: rozdrťte skořápky a ovesné vločky v mixéru, poté smíchejte výsledný prášek s medem a mlékem.

Vyhazovat vaječné skořápky? Pokud ne, k jakým účelům ji používáte, podělte se o ni v komentářích.