Asi každý se někdy setkal se situací, kdy přijedete ke své dači, otevřete dům a první, co vás uvítá, je zatuchlý a vlhký zápach.

Dlouho jsem si myslela, že s tímto aromatem se nedá bojovat a prostě jsem dlouho vyvětrala místnost, až jsem si přečetla recept ve staré knížce pro hospodyňky.

Ukazuje se, že existuje cesta ven

„Dům, ve kterém je milenka, nikdy nevoní ničím jiným než chutným jídlem, čistým prádlem a čerstvě umytými podlahami,“ říkají autoři této knihy.

Pokud však vezmete v úvahu pracovní vytížení ženy, můžete pochopit, že je to prakticky nemožné a dacha zůstává v zimě po dlouhou dobu uzavřena.

Produkt vyrobený z jednoduchých surovin

Teď už vím, jak se s tím vypořádat. Citrusové plody a ocet jsou vynikajícím prostředkem proti zatuchlým vnitřním pachům.

Recept se k nám dostal z Francie, kde rádi používají octové esence v kombinaci s různými bylinkami a éterickými oleji.

Pravé okno se otevře, ale vede na zavřenou verandu

Citrusové složky zabraňují octovému zápachu, takže tekutinu lze použít k mytí různých povrchů. Nastříkal jsem všechny viditelné povrchy a štěrbiny v dači, umyl stěny a strop, skříně a podlahy. Pro intenzivnější citrusové aroma můžete přidat esence z pomerančových nebo citronových esenciálních olejů.

Přípravek jsem nanášela rozprašovačem. Vůně je úžasná!

Prostředkem byly čištěny i textilní povrchy, jedná se o bezpečný způsob pro člověka. Ocet se rychle rozplynul a citrusové aroma se rozšířilo po celém prostoru a přebilo zatuchlost.

Jak připravit takový lék

Jednoduchá sada: lahvička s rozprašovačem, dóza, ocet a... tajná přísada

Před další cestou do země jsem si produkt připravil předem. Potřeboval jsem:

  • skleněná nádoba 0,5l
  • ocet 9%
  • oranžový. Použít můžete i citron nebo mandarinky.

Z ovoce jsem potřebovala jen kůru a snědla jsem samotné ovoce. ✅ Citrusové kůry jsem zalila 250 ml octa a pevně uzavřela víko dózy.

A tady je naše tajemství. Díky němu se tento recept nazývá také „francouzský“

✅ Pak jsem týden čekala, než ocet absorbuje esenciální oleje z citrusových slupek.

✅ Dále jsem vyhodila krusty a nalila zlatavě zbarvený nálev s citrusovou vůní do pohodlné lahvičky s rozprašovačem.

V zanedbané situaci samozřejmě budete muset několikrát projít hadrem a sprejem, ale stojí to za to. Z vlastní zkušenosti mohu tento způsob v boji s nepříjemnými pachy v domě s klidem doporučit.

Setkali jste se ve svém domě nebo na venkově s problémem zatuchliny a jaké metody jste proti němu použili?