Když nemáte příliš času ani surovin a přesto byste rádi pohostili návštěvu skutečným originálem, pak vás tato roláda vždy zachrání. Je jednoduchá, rychlá a přitom může být pokaždé jiná. Recept podle Moniky Brýdové 🙂

Na 1 roládu:

  • 6 vajec
  • 150g cukru krupice
  • 100g hladké mouky
  • 1 lžíce kakaa (případně potravinářská barva či cokoliv jiného vhodného k barvení těsta, zbytek doplnit opět moukou, aby směs měla správnou hustotu)

Nejdříve je potřeba udělat barevnou část těsta, kterou budeme malovat ornamenty. Tu připravíme z jednoho vejce, do kterého postupně zašleháme asi dvě lžíce cukru a tři lžíce mouky. Je potřeba, aby výsledné těstíčko mělo podobnou konzistenci, jako třeba bílek, se kterým se malují perníčky, proto přidáváme postupně, dokud není výsledek správný. Toto těsto si obarvíme jednou lžící kakaa. Použít můžeme také potravinářské barvivo, v tom případě je potřeba zbylé množství nahradit moukou, aby měla směs správnou hustotu. Těsto nalijeme do sáčku, kterému ustříhneme růžek a na pečící papír malujeme ornamenty. Je dobré nechat vzor po domalování na chvíli ztuhnout v ledničce nebo mrazáku, ale není to úplně nezbytné, pokud bude mít správnou hustotu.

Poté si smícháme zbylé suroviny na piškotový korpus: Zvlášť si vyšleháme sníh z bílků. Žloutky prošleháme s cukrem a postupně zašleháváme i veškerou zbylou mouku. Nakonec do těsta opatrně vmícháme sníh z bílků. Toto nadýchané těsto přelijeme přes nakreslený vzor z kakaového těsta.

Pečeme asi 10 minut při 180°C. Roládu není nutné balit ještě zatepla, můžeme ji nechat vychladnout a i přesto půjde krásně srolovat.

Zkoušela jsem s několika druhy náplní. Například z ricotty: 1 kelímek ricotty jsem dosladila vanilkovým cukrem dle chuti a přidala ovoce. Dobrá roláda také s náplní ze šlehačky s kousky strouhané čokolády (sem se skvěle hodí banán), výborná je i s mascarpone či tvarohem (to nám zase chutná s jahodami či meruňkami).

Dětská specifika:

dětem do 1 roku by se neměla dávat celá vejce a tato roláda je z velkého množství vajec, proto bych ji podávala až od roku, ale jistě ne každý je tak úzkostlivý a např. piškoty jsou z podobného těsta
tvaroh je vhodný pro děti od 1 roku, stejně jako šlehačka. Dětem do 1 roku můžete udělat náplň např. z domácí lučiny, která je moc dobrá i nasladko