U tohoto receptu zcela opustíme kategorii “děláme to zdravěji” a přesuneme se spíše do kategorie “děláme to doma sami”. Tak nějak nejvíc to totiž vystihuje to, proč jsem vám sem na blog přidala i tuhle kalorickou bombu. Občas prostě přijde situace, kdy chcete Salko použít – třeba na krém do vánočního cukroví nebo když děláte vaječný likér jako jedlý dárek. Tak jsem si říkala, že možná oceníte, když vám nabídnu domácí a samozřejmě i levnější verzi. 🙂

Na množství přibližně adekvátní obsahu 1 plechovky:

  • 600ml mléka
  • 200g cukru

V hrnci (nejlépe s nepřilnavým povrchem, nebo můžete i v mlékovaru) zahřejte mléko a rozpusťte v něm cukr. Snižte plamen tak, aby tekutina mírně bublala a nechte vařit. Občas zkontrolujte a promíchejte, ale stát u sporáku a míchat nemusíte, směs se nepřipaluje. Nebo teda aspoň mně ne.

Mléko tímto způsobem vařte tak dlouho, dokud nebude zredukované na hustotu, jakou si přejete. Trvá to poměrně dlouho, počítejte tak přibližně s hodinou, ale neberte mě úplně za slovo, protože záleží na stupni varu, jakým budete mléko vařit.

Pak už jen zbývá nalít do sklenice a uchovat v lednici. S mlékem pak můžete pracovat tak, jak jste běžně zvyklí – na krémy do dortů (mňam medovník!), cukroví, různé likéry a podobně.

Skvělá je i variabilita takového Salka, protože ho můžete krásně obměňovat. Například:

  1. Karamelové (jako je i na obrázku výše) – vytvoříte tím, že cukr v hrnci nejdříve rozpustíte na karamel a až poté zalijete mlékem. Zde je už potřeba míchat, aby se cukr postupně rozpouštěl, ale přitom nepřipaloval. Zároveň to v tomto množství trvá i celkem dlouho, buďte trpěliví. Až se cukr na karamel rozpustí a vy do něj mléko nalijete, nelekejte se. Je totiž dost možné, že tím, jak ho mlékem prudce ochladíte, se karamel srazí na velkou tvrdou cukernou hroudu. To ale vůbec nevadí, hrouda se ve mléce zase zpátky rozpustí a výsledek bude více než skvělý.
  2. Čokoládové alá Pikao – do mléka můžete přidat kakao či čokoládu.
  3. Zkusit můžete obměnit třeba i kokosem či ořechovým máslem, ale osobně jsem to nezkoušela.

Jestli vyzkoušíte i nějakou jinou variantu, určitě nám hoďte tip na obměnu nebo použití do komentáře. 😉

Poznámka pro bezmléčné: Mléko můžete udělat i z mléka bezlaktózového (nejlépe plnotučného), a nebo pokud potřebujete bílkovinu kravského mléka vynechat úplně, pak použijte plechovku kokosového a 200 g cukru. Za tuto zpětnou vazbu moc děkuji Petře, která to vyzkoušela. 🙂