Domácí sušenky jsou u nás vždycky velký hit. Rádi je mlsáme a pobavíme se už při jejich výrobě. Když navíc mají tvář oblíbené Disneyovské postavičky, je naše malá prostě nadšená 🙂

 Na cca 40ks sušenek (dle velikosti vykrajovátka):

  • 260g hladké mouky (použila jsem špaldovou)
  • 100g másla
  • 80g cukru
  • 2 žloutky
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 malý BIO citron
  • 2 lžičky skořice

V míse smícháme mouku, změklé máslo, cukry, skořici a žloutky. Citron dobře omyjeme (pokud nemáme BIO, pak několikrát přelijeme vroucí vodou, aby se zbavil chemie a voskování), kůru nastrouháme a přidáme do těsta, stejně jako vymačkanou šťávu. Vypracujeme těsto, které poté necháme v lednici hodinku odležet.

Vyválíme na plát silný asi půl centimetru a vykrajujeme tvary. Pečeme na 180°C (v horkovzdušné troubě na 150°C) přibližně 10 – 12 minut.

Vzhledem k tomu, že různé druhy mouky často také různě sají, může se stát, že těsto nebude správně držet pohromadě. Pokud by se drobilo, přidejte trošku tekutiny (citronové štávy – pozor na překyselení, či rozpuštěného másla nebo vody). Doporučuji vyvalovat mezi dvěma pečícími papíry nebo silikonovými podložkami či dostatečně podsypávat. Obecně se s těstem pracuje trošku hůře, ale na chuti se vám odvedená práce jistě vrátí.

Kde koupit vykrajovátka? Tato jsou z e-baye, nabídek je tam mnoho, já jsem využila tuto zde. Vykrajovátko mě stálo necelých 40Kč včetně dopravy a čekala jsem na něj měsíc. Dají se koupit i v Česku na Mimibazaru, ovšem mnohonásobně dráž.

Dětská specifika:

Sušenky obsahují poměrně velké množství citronu, který patří mezi alergeny a doporučuje se až pro děti starší roku. Pokud je chcete vyzkoušet pro mladší děti, nahraďte citronovou šťávu vodou, kůru nemusíte použít vůbec.
Pozor také na alergennost skořice, která se taktéž doporučuje k vyzkoušení až po prvním roce.