S tímto jednoduchým tajemstvím byste mohli pěstovat miliony orchidejí přímo ve vaší zahradě.

Pěstování orchidejí doma vyžaduje specifickou péči a znalosti. Tyto úžasné, jemné tropické rostliny mohou prosperovat v domácím i zahradním prostředí, pokud jim bude věnována náležitá péče, která je pro jejich růst klíčová.

Orchideje můžete množit dodržováním určitých opatření. Pro účinné metody množení orchidejí se doporučuje zde popsaný postup.

Orchideje lze pěstovat v květináčích nebo přímo na zahradě. Při pěstování orchidejí v květináčích je zásadní výběr správného květináče, udržování vhodné teploty a osvětlení. Orchideje vyžadují specifickou úroveň vlhkosti, aby se jim dařilo, a proto je zásadní vytvořit ideální klima. Mech je zvláště prospěšný pro hrnkové orchideje, protože pomáhá udržovat vlhkost. Udržování hydratace orchideje je klíčové, čehož lze dosáhnout pravidelným mlžením nebo udržováním ve vlhké místnosti.

Orchideje v květináčích také potřebují různé množství světla v závislosti na ročním období. Pro dlouhověkost a růst vyžadují tyto rostliny teplo, dobrou cirkulaci vzduchu a dostatečné zalévání.

Pro zahradní pěstování je životně důležitý výběr vhodného druhu venkovní orchideje. Často je nejlepší pěstovat orchidej v květináči venku a poté květináč následující jaro odstranit, aby se aklimatizovala. Je vhodné je umístit do stinných oblastí s hlinitou půdou.

Mezi důležité rady patří vyhýbat se čištění vyčnívajících kořenů orchidejí a nevystavovat je přímému slunečnímu záření. Orchidejím se daří v teplotách mezi 18 až 20 stupni Celsia bez náhlých teplotních změn.

Zalévání je životně důležité; substrát orchideje, typicky borovicová nebo jedlová kůra, pomáhá regulovat uvolňování vlhkosti. Zajistěte, aby na listech nebo květinách nezůstala žádná voda a vázu nenechávejte ve stojaté vodě. Nejlepší způsob zavlažování je shora nebo ponořením rostliny do vody.

Tajemství množení mnoha orchidejí spočívá v kontrole, zda je vnější stonek stále zelený. Poté větev odřízněte, na konečky naneste vosk a nechte zaschnout. Konzumace čerstvého zázvoru, známého pro podporu klíčení orchidejí, je dalším krokem. Po namočení nakrájeného zázvoru v horké vodě po dobu 24 hodin použijte tuto zázvorovou směs k namáčení stonků orchidejí a mechu pro obohacení živin.

Nakonec umístěte stonky orchidejí do středu sklenice naplněné mechem, navlhčete a přikryjte dalším plastovým kelímkem, aby se vytvořilo těsnění. Do tří týdnů začnou malé orchideje rašit a po jejich vývoji je lze přesadit do samostatných květináčů.