Přemýšleli jste někdy o všestrannosti pomerančové kůry? Tyto peelingy, které jsou obvykle vyřazeny, ve skutečnosti nabízejí četné praktické využití. Jsou například ideální pro přípravu přírodních vůní, olejů, odmašťovačů a čisticích prostředků. Pouhým vložením pomerančových slupek do láhve s vodou odemknete řadu možností a zároveň si do konce měsíce užijete značné úspory.

Chcete-li snížit domácí odpad a vyhnout se agresivním chemickým produktům, zvažte přepracování pomerančové kůry tak, abyste vytvořili zcela přírodní domácí čisticí prostředky. Vytvořit si vlastní čistič z pomerančové kůry je nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také k rozpočtu. Zde jsou některé výhody používání této přírodní alternativy:

  • Bezpečné pro většinu povrchů
  • Bez toxinů a chemikálií
  • Nákladově efektivní
  • Snižuje plýtvání potravinami
  • Dlouhotrvající účinnost

Příprava tohoto přírodního čističe je jednoduchá a vyžaduje minimum přísad, výsledkem je všestranný univerzální čistič, který vydrží měsíce. Zde je postup:

  1. Slupky uložte: Pomerančovou kůru skladujte v nádobě v lednici. Postačí cca 4-6 středně velkých pomerančů.
  2. Umyjte a dezinfikujte: Očistěte slupky vodou a solí, abyste odstranili choroboplodné zárodky, zbytky pesticidů a parazity. Slupky nakrájejte na proužky a vložte je do nádoby, dokud nebude z poloviny plná.
  3. Přidejte jedlou sodu a vodu: Do nádoby přidejte lžičku jedlé sody a vody, ponechte prostor pro fermentaci.
  4. Vyluhujte roztok: Nechte pomerančovou kůru louhovat alespoň týden, aby se zvýraznila vůně čisticího roztoku. Nezapomeňte uvolnit plyny každodenním otevíráním nádoby.
  5. Filtrujte a použijte: Po týdnu přefiltrujte tekutinu do rozprašovače nebo nádoby. Tento citrusový mycí prostředek, obohacený o kyselinu citronovou a hydrogenuhličitan sodný, lze použít k čištění různých povrchů, od nádobí po podlahy.

Přijetím této jednoduché DIY metody nejen minimalizujete odpad, ale také přispíváte ke zdravějšímu, ekologicky uvědomělému životnímu stylu.