Základní tipy pro prořezávání rajčat: Vyvarujte se této běžné chyby

 

Správná péče o zeleninové rostliny přesahuje pouhé zalévání a krmení; prořezávání hraje také důležitou roli. Dnes se zaměřme na rajčata a zásadní postup prořezávání, abychom zajistili, že vaše rostliny zůstanou zdravé a produktivní.

Význam prořezávání rajčat

Prořezávání je životně důležité pro prevenci nemocí a podporu plodného růstu. Jednou častou, ale vážnou chybou, které je třeba se vyhnout při prořezávání rajčat, je ponechání rostlin vlhké, což může rychle vést k hnilobě a smrti. Je také nezbytné zalévat rostliny pomalu u základny a vyhnout se listům.

Pochopení prořezávání rajčat

Ne všechny odrůdy rajčat vyžadují prořezávání; někteří to potřebují k řízení růstu, zatímco jiní ne. U těch, které to dělají, zvláště u neurčitých odrůd, které rostou vertikálně, je nutný pravidelný řez.

Zde je návod, jak správně prořezávat rajčata:

  1. Identifikujte výhonky k prořezávání: Rostliny rajčat vyvinou postranní výhonky neboli „přísavky“, které se objevují na bázi listů. Tyto přísavky by měly být obecně odstraněny, aby rostlina nevyvinula příliš mnoho květenství, což může snížit kvalitu plodů.
  2. Kdy prořezávat: Nejlepší je prořezávat tyto přísavky, když jsou dlouhé asi 5 centimetrů. Vyvarujte se jejich odtržení; pro čistý řez používejte ostré, čisté nůžky. Tím se zabrání poškození rostliny a potenciálním vstupním bodům pro choroby.
  3. Selektivní prořezávání: Zatímco většina přísavek by měla být odstraněna, ponechání několika může skutečně pomoci rostlině nést více ovoce. Buďte však opatrní, abyste jich nenechali příliš mnoho, protože to může zatěžovat zdroje rostliny.
  4. Prořezávání centrálního stonku: U vysokých odrůd popínavých rajčat je nutné prořezávat centrální stonek, aby se řídila výška rostliny. Tento proces, známý jako zálivka, zahrnuje odříznutí horní části hlavního stonku těsně za poslední sadou listů.

Další tipy pro zdravá rajčata

  • Zalévání: Zvyšte zalévání, jakmile rostlina začne plodit, protože zelenina je většinou voda.
  • Krmení: Pravidelně krmte rostliny rajčat, abyste podpořili silný růst po celou sezónu.

Pomocí těchto tipů pro prořezávání můžete zajistit, že vaše rostliny rajčat zůstanou zdravé, zvládnutelné a produktivní. Ať už pěstujete rajčata na zahradě nebo na balkóně, správné prořezávání pomůže udržet vaše rostliny ve špičkové kondici, připravené poskytovat lahodná, čerstvá rajčata přímo na dosah ruky.