Objevte, jak udržet mandarinky čerstvé po celý rok, i když jsou mimo sezónu, pomocí tradiční metody konzervace.

Sezónní mandarinky: Kulinářské potěšení Mandarinky, které jsou oblíbené pro svou sladkou chuť a oblíbenost u všech věkových kategorií, zejména u dětí, se obvykle sklízejí od října do února. Díky této sezónní dostupnosti jsou v těchto měsících chutnější a cenově dostupné. Jíst lokálně vyráběné sezónní potraviny podporuje místní ekonomiky a snižuje potřebu dováženého zboží.

Uchování mandarinek: starodávná metoda Mandarinky si však nemusíte nechat ujít, jakmile jejich sezóna skončí. Použitím konzervační techniky z minulosti si můžete užívat čerstvé mandarinky po celý rok. Zde je návod, jak připravit tuto lahodnou konzervu.

Ingredience:

 • 2 kg mandarinek
 • Zavařovací sklenice
 • Vařící voda
 • 2 hřebíčky
 • 1 tyčinka skořice
 • 180 g krupicového cukru

Metoda:

 1. Připravte mandarinky : Začněte loupáním pevných mandarinek. Odstraňte vnější slupku a všechny bílé části (albedo), které jsou vláknité, ale pro tento recept nejsou potřeba.
 2. Umístění zavařovacích sklenic : Připravené mandarinkové dílky vložte do vyčištěných zavařovacích sklenic.
 3. Počáteční namáčení : Nalijte vroucí vodu do sklenic a zakryjte mandarinky. Sklenice uzavřete víčky a nechte asi 15 minut odstát.
 4. Připravte sirup : Po namočení mandarinek slijte vodu do hrnce. Přidejte hřebíček, skořici a cukr do vody a přiveďte k varu. Tento proces netrvá dlouho – stačí jen dostatek času na rozpuštění cukru a vyluhování koření do sirupu.
 5. Naplňte sklenice : Odstraňte koření a poté nalijte horký kořeněný sirup zpět na mandarinky ve sklenicích.
 6. Uzavřete a vychlaďte : Utáhněte víčka na sklenice a zabalte je do látky nebo ručníku, aby pomalu vychladly.

Skladování: Po vychladnutí uložte sklenice do spíže. Tyto krásně konzervované mandarinky si můžete vychutnat v kteroukoli roční dobu, takže budete mít čerstvé mandarinky vždy po ruce.