Bohatou úrodu rajčat dosahuji pomocí důmyslné metody předané od mého dědečka!

 

Rajčata jsou základní složkou středomořské stravy. Proto by bylo příjemné mít po ruce bohaté, čerstvé a organické zásoby. Jejich pěstování není příliš složité. Ať už v zahradním záhonu, v rohu vašeho dvora nebo dokonce v květináčích, nabídnou nesmírné uspokojení za předpokladu, že dodržíte určitá pravidla a konkrétní techniku, která zajistí hojný výnos.

Tak proč ještě čekat? Ovládněte řemeslo a ponořte se do toho!

Jak pěstovat rajčata pro velkorysý výnos:

Začněte výběrem odrůdy rajčat, která vyhovuje vašim chuťovým preferencím, ať už je to biftek, třešeň, salát nebo jiné.

Připravte volnou, dobře odvodněnou půdu obohacenou organickou hmotou. Rozhodněte se pro granulované hnojivo s pomalým uvolňováním a najděte místo, které dostává alespoň šest hodin slunečního světla denně.

Semena zasejte mezi březnem a květnem, což je optimální doba. Pokud počasí zůstane chladné, použijte nádoby a udržujte je uvnitř. Jakmile sazenice vyraší alespoň čtyři pravé listy, přesaďte je a ujistěte se, že jsou od sebe vzdáleny alespoň půl metru.

Poskytněte dostatek prostoru pro kořeny, aby rostly hluboko, počínaje samotným stonkem. Odstraňte spodní listy, vykopejte díru, zasaďte sazenici a zasypte ji zeminou. Tento krok zajišťuje silné zakořenění a bohatou sklizeň. Poté vydatně zalévejte.

Zvažte doplnění tekutým kompostem obsahujícím draslík, fosfor a dusík, nebo si uvařte vlastní z popela z krbu a sušené kopřivy, bohaté na minerály, které podporují vývoj plodů.

Ochrana rajčat před škůdci:

Abyste zabránili chorobám a podpořili prosperující růst, střídejte plodiny každoročně a přesazujte je do čerstvé, slunci vystavené a dobře hnojené půdy.

V případě mšic, šupinovců nebo jiných škůdců ohrožujících jejich přežití použijte silný, ale přírodní insekticid. Marseillské mýdlo, tradiční a empiricky ověřený prostředek, slouží jako výborná volba. Nastrouhejte alespoň 50 gramů, rozpusťte ve vroucí vodě, nechte vychladnout, přendejte do rozprašovače a po západu slunce naneste na listy, stonky a kmen. Během několika dní budou vaše rajčata chráněna před budoucími útoky.

Tento prostředek může sloužit také k preventivním účelům bez poškození rostlin nebo životního prostředí.

Veselé zahradničení!