Množení hortenzií z řízků je oblíbený a cenově výhodný způsob, jak rozšířit svou zahradu nebo sdílet rostliny s přáteli a rodinou. Touto jednoduchou a účinnou metodou můžete povzbudit řízky hortenzie k rychlému zakořenění a zajistit tak úspěšný proces množení s minimálním úsilím.

Jak na to:

  1. Vyberte zdravé řízky: Vyberte si zdravé stonky bez chorob z vaší rostliny hortenzie pro množení řezem. Hledejte stonky, které jsou mladé a pružné, ideálně s několika sadami listů po celé délce.
  2. Připravte řízky: Použijte ostré, čisté nůžky k odebrání řízků z rostliny hortenzie. Každý řízek by měl být dlouhý 4 až 6 palců a měl by obsahovat alespoň dvě sady listů. Odstraňte všechny spodní listy z řízku, abyste odhalili uzel, kde se vytvoří kořeny.
  3. Ponoření do zakořeňovacího hormonu (volitelné): I když to není nezbytně nutné, namáčení odříznutého konce každého řezu hortenzie do zakořeňovacího hormonu může pomoci stimulovat růst kořenů a zvýšit šance na úspěšné rozmnožování.
  4. Zasazení do květináčové směsi: Naplňte malé květináče nebo podnosy dobře stékající směsí. Tužkou nebo podobným nástrojem udělejte v půdě díru, poté vložte odříznutý konec každého řezu hortenzie do díry a jemně přitlačte zeminu kolem základny, abyste ji zajistili na místě.
  5. Zajistěte přiměřenou vlhkost: Po zasazení řízků hortenzie půdu důkladně zalijte, abyste zajistili dobrý kontakt půdy s řezem a podpořili počáteční růst kořenů. Během procesu zakořeňování udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne podmáčené.
  6. Vytvořte vlhké prostředí: Abyste podpořili vlhkost a zabránili nadměrné ztrátě vlhkosti z listů, zakryjte květináče nebo podnosy průhlednou plastovou kopulí nebo plastovým obalem. To pomáhá vytvořit mini skleníkový efekt, který podporuje vývoj kořenů.
  7. Umístění na nepřímé světlo: Umístěte hrnce nebo podnosy na jasné místo s nepřímým světlem, mimo přímé sluneční světlo. Vyvarujte se vystavení řízků intenzivnímu slunečnímu záření, mohlo by dojít k jejich vadnutí nebo vysychání.
  8. Monitorujte a čekejte: Pravidelně kontrolujte vlhkost půdy a zamlžte listy, pokud se zdají suché. Buďte trpěliví, protože zakořenění řízků hortenzie může trvat několik týdnů. Jakmile se vytvoří kořeny a řízky vykazují známky nového růstu, lze je přesadit do větších květináčů nebo přímo do zahrady.

Dodržováním těchto kroků můžete snadno a efektivně množit hortenzie z řízků, což vám umožní těšit se z nových rostlin ve vaší zahradě během okamžiku. Tato metoda je ideální pro zahradníky všech úrovní dovedností a nabízí odměňující způsob, jak rozšířit svou sbírku hortenzií nebo sdílet krásu těchto milovaných rostlin s ostatními.