VYHNĚTE SE VYSADZOVÁNÍ TÉTO ZELENINY VEDLE RAJČAT NA SVÉ ZAHRADĚ: MOHOU POŠKODIT VAŠI SKLIZEŇ

Efektivní zahradničení znamená vědět, které rostliny se vzájemně doplňují a které by mohly bránit růstu. Vezměte si například rajčata.

Zahradnictví, které bylo kdysi přehlíženo, získalo po uzamčení nově nalezené uznání a nadšenci dokonce využívali malé prostory, jako jsou balkony nebo parapety, pro pěstování.

JAK PĚSTOVAT RAJAČATA VE VAŠÍ ZAHRADĚ I když je zahradničení stále více vnímáno jako rozkošná činnost, existují pokyny, kterých je třeba se držet.

Mezi ně patří pečlivé uspořádání různých druhů zeleniny a zeleniny.

V této diskusi se zaměříme na rajčata, která ve spojení s nesprávnými sousedy mohou mít potíže s prospíváním nebo dokonce utrpět poškození. Výsadba nekompatibilní zeleniny v blízkosti by mohla ohrozit celou vaši úrodu rajčat. Které zelenině byste se tedy měli vyhnout?

Rajčata jsou mezi milovníky zahradnictví vysoce ceněna pro jejich snadnou kultivaci a nutriční hodnotu. Myšlenka, že uvidíte svou pečlivě udržovanou zahradu zničenou kvůli špatnému umístění rostlin, je noční můrou pro každého oddaného zahradníka. Použití osvědčené metody však může podpořit silný růst rostlin a vzkvétající zahradu.

Chcete-li dosáhnout bohaté úrody, zvažte uspořádání vaší zahrady a rostlinné asociace. Tato technika zahrnuje strategické spárování různých rostlin ve stejné zahradě nebo zeleninovém záhonu, aby se podpořil růst a vzájemná ochrana.

Cílem je napodobit přirozené ekosystémy, kde každý druh plní odlišnou roli.

Výběr doprovodných rostlin je zásadní, protože některé mohou soutěžit o stejné živiny a minerály v půdě, zatímco jiné mohou vytvářet symbiotické vztahy, odpuzovat škůdce nebo poskytovat stín.

Společná výsadba nabízí alternativu k monokultuře diverzifikací rostlin a podporou prospěšných interakcí mezi nimi.

KTERÝM ROSTLINÁM SE VYHNOUT V BLÍZKOSTI RAJAČAT Zatímco rajčata jsou obecně dobrými společníky mnoha druhů zeleniny, mají také impozantní protivníky. Pojďme je identifikovat.

Za prvé, vyhněte se výsadbě kukuřice v blízkosti rajčat. Kukuřice může přitahovat škůdce známého jako Heliothus zea, který se živí kukuřicí a může také poškodit plody rajčat a učinit je nepoživatelnými.

Za druhé, fenykl není pro rajčata vhodným společníkem. Jeho kořeny uvolňují chemikálie, které inhibují růst sousedních rostlin, takže se lépe hodí pro osamělé pěstování nebo pěstování v květináčích.

Podobně by se vedle nich neměl pěstovat lilek, přestože patří do čeledi lilkovitých jako rajčata. Obě rostliny jsou náchylné na stejnou chorobu, plíseň rajčat, která se mezi nimi může snadno rozšířit.

Brambory, také z čeledi lilkovitých, sdílejí podobnou zranitelnost vůči chorobám, což představuje riziko přenosu při pěstování v blízkosti rajčat. Neopatrná sklizeň brambor může navíc poškodit kořeny rajčat a ohrozit jejich růst.

Kromě toho jsou ořešáky kvůli toxickému chemickému juglonu, který produkují, pro rostliny rajčat nevítanými sousedy. Tato chemikálie může nepříznivě ovlivnit různé rostliny, včetně rajčat.

Tento seznam poskytuje přehled o rostlinách, abyste se vyhnuli výsadbě poblíž rajčat, pokud chcete dosáhnout úspěšné sklizně.