Měkké tyčinky bez kypřících látek, taková zdravější varianta slaného zobání. Asi přesně pro tyto vlastnosti se tyčinky staly už legendárními a patří mezi nejúspěšnější z mých receptů. Jezdí se mnou na přednášky, peču je na všechny rodinné oslavy i jako dárek pro přátele. Chutnaly i na křtu kuchařky 🙂

Na přibližně 30 menších tyčinek:
  • cca 180g hladké mouky (používám špaldovou nebo pšeničnou celozrnnou, může být samozřejmě i klasická bílá)
  • 80g jemně nastrouhané mrkve
  • 1 vejce (jedna polovina do těsta, druhá polovina na potření)
  • 50ml oleje
  • 60ml vody
  • sůl a mletý kmín dle chuti
  • sezamová, lněná, dýňová, slunečnicová, chia či jiná semínka na ozdobu (od 2 – 3 let)
Všechny ingredience zpracujte dohromady (vejce použijte jen polovinu, druhou si nechejte na potření tyčinek) v lehce gumové těsto, se kterým se příjemně pracuje. Vyválejte na plát silný asi 5mm, nakrájejte nožem nabo rádýlkem na tyčinky o šířce přibližně 1cm, potřete zbylým vejcem a dle chuti posypejte tím, co máte na tyčinkách rádi. Upečte celý plát těsta nakrájený na nudličky, nemusíte těsto vykrajovat a přemisťovat (dejte zkrátka do trouby přesně tak, jako to vidíte na obrázku níže), a to při 170°C přibližně 15 – 20 minut.
img_9763-1

Pokud by se vám zdálo těsto příliš řídké, přidejte ještě další mouku podle potřeby. Množství použité mouky záleží také na šťavnatosti mrkve, takže se nebojte, pokud bude vaše těsto lepivé a zkrátka jí přidejte.

Tyčinky jsou spíše měkké, takže pro menší děti se mi zdají ideální. Přesto nenechávejte malé děti přespříliš “mlsat”, měly by se nejdříve naučit klasickému stravovacímu režimu.

Dětská specifika:

dětem do roka vynecháme sůl a semínka
celozrnnou mouku se nedoporučuje dávat dětem mladším 2 let, neboť ji ještě neumí dostatečně dobře strávit – použijte bílou a nebo půl napůl bílou a celozrnnou