Jsou lehoulince nasládlé a měkké, takže určitě budou chutnat dětem. Jsou navíc i poměrně bohaté na tolik potřebnou vlákninu.

Na přibližně 6 placek (samotné jako porce pro jednoho dospělého, jako příloha pro dva):

  • cca 150g cukety (řádově asi polovina jednoho středně velkého kusu)
  • cca 100g mrkve (řádově asi 2 menší mrkve)
  • 2 jarní cibulky
  • 1 vejce
  • 15g chia semínek
  • 30g ovesných vloček
  • sůl a pepř dle chuti
Mrkev a cuketu nastrouhejte (loupat ji nemusíte), poté vmíchejte nasekanou cibulku, jedno celé vejce, chia semínka a ovesné vločky. Vločky můžete předem namlít a nahradit tak mouku, aby těsto nebylo příliš řídké, ale ani tak se konzistence nebojte. Řidší sice je, ale chia semínka díky své úžasné absorbční vlastnosti všechnu tekutinu vypijí. Osolte a opepřete, můžete přidat i česnek. Rychlou ruční prací utvořte placky, které položte na plech s pečícím papírem, a pečte cca 20 minut na 180°C, dokud nebudou shora pěkně zlatavé. Jsou poměrně křehké a šťavnaté, ale zároveň po lehkém vychladnutí drží docela pěkně pohromadě. Doporučuji udělat si k plackám nějaký dip, třeba z bílého jogurtu a bylinek, jako jsem to udělala já.

IMG_0558 (1)

Dětská specifika:

Pro chia semínka neznám žádná oficiální doporučení co se podávání dětem týče, řadím tedy do kateorie od jednoho roku. Stále jsou to semínka, které mohou menším dětem činit potíže s trávením, i když tato, jak jsem psala výše, do sebe absorbují tekutinu a umí dobře změknout. I obsah bílkovin v nich by pro malé děti mohl být problémem, stejně jako tomu je u vaječného bílku. Proto pokud chcete takovéto placky pro mladší děti, udělejte jim směs mrkve, cukety a dohustěte ovesnými vločkami. Pak budou placky vhodné pro děti od zavedení lepku, čili cca od 6 měsíců.