Kdo má doma masožravce, jako mám i já, jistě chápe tuto moji snahu – totiž propašovat jim zcela nenápadně do onoho kýženého masa i trošku zeleniny. A právě v receptech tohoto typu se to většinou dobře daří 🙂

Na cca 4 porce:

  • 1/2 středně velké dýně hokaido
  • cca 500g hovězího masa (použila jsem maso z krku, ale klidně i klasická kližka postačí)
  • 2 velké cibule
  • olej dle potřeby
  • mletá paprika, sůl a pepř dle chuti
Příprava tohoto guláše se vlastně v zásadě neliší od přípravy toho klasického – jen já nepoužívám mouku k zahuštění, jako se to v českých domácnostech často dělá.
Na trošce tuku osmahneme cibuli – krájím ji klidně i docela nahrubo, neboť základ stejně mixuji, aby se tak šťáva hezky zahustila. Když cibule začne chytat barvu, přidáme na kostky nakrájené a okořeněné hovězí maso a dýni (taktéž na větší kostky nakrájenou). Společně orestujeme, zaprášíme mletou paprikou a podlijeme vodou – tolik, aby bylo vše ponořené, ale rozhodně ani o kapku víc 🙂 Vaříme do změknutí masa, což trvá většinou něco přes hodinu. Nakonec vybereme maso a část dýně, a zbytek společně rozmixujeme. Dýně a cibule omáčku zahustí a nebudete už potřebovat žádnou jinou (nezdravou) variantu zahušťování.
Pokud si s gulášem chcete vyhrát, vyduste několikrát až do základu a znovu podlévejte, chytne tak krásně tmavou barvu. Pokud jste zvyklí, klidně přidejte rajský protlak, česnek, majoránku, kmín či cokoliv jiného, čím guláš rádi dochucujete.
Postup v multicookeru: Základ osmahněte pomocí funkce FRY (10 – 15 minut) a po podlití přepněte na funkci STEW (do změknutí masa, přibližně 90 minut).

Dětská specifika:

Cibule je tabulkově doporučována od 1 roku – nadýmá a je alergenem.
Ani pro obsah koření a soli není guláš vhodný pro děti do 1 roku, nicméně si dokážu představit i nějakou jeho odlehčenou variantu právě pro tyto menší děti bez použití výše uvedeného.