Zbylo mi kousek vařené řepy, kterou bylo nutno spotřebovat. Když se dají dělat sušenky z mrkve a dýně, proč ne z řepy, že? Navíc díky tomu chytly krásně růžovou barvu, která se dětem líbí. I sušenky jim chutnají. Uf! 🙂

Na cca 40ks sušenek (dle velikosti vykrajovátka):

  • 130g uvařené červené řepy
  • 100g másla
  • 50g krystalového cukru
  • 220g hladké mouky (používám špaldovou, lze ale i klasiku)
IMG_7700 (1)

Řepu rozmixujte na kaši (pomožte si tyčovým nebo mixérem na koktejl) s rozpuštěným máslem, poté vmíchejte cukr a mouku. Vypracujte vláčné, lehce gumové těsto, se kterým se poměrně dobře pracuje. Pokud bude potřeba, dopomozte si k tomu přidáním většího množství mouky. Vyválejte na plát silný cca 5mm, vykrajujte tvary a pečte na 180°C přibližně 10 minut – dorůžova, jako vždy, jen tentokrát opravdu doslova :-))


Dětská specifika
:

Složením surovin jsou sušenky (s výjimkou cukru) snad vhodné i pro děti mladší jednoho roku, nicméně i přesto mám zato, že děti do 1 roku ještě nemají natolik zavedený stravovací režim, aby měly potřebu mlsat.
Každopádně nechávám na zvážení a postoji každé maminky a vzhledem k vaší poptávce a ostatním surovinám stanovuji na 9 měsíců.
Mnoho z vás sušenky již vyzkoušelo i zcela bez cukru a hlásíte úspěch – toto je za mě vhodná cesta pro nejmenší, sladkost řepy takto malým dětem postačí.