Nemám ráda krupicovou kaši. Teda vlastně.. miluju ji! Voní dětstvím a vzpomínkami na talíř s malovanými zvířátky, které jsme objevovali na dně, pokud jsme byli správní jedlíci a zbaštili celou svou porci. Dnes ji ale maminkám, které chtějí krupicovou kaši vařit svým malým dětem, často vymlouvám. Důvod je jednoduchý – její nutriční hodnota je téměř nulová. Já jsem na to ale (doufám) docela vyzrála a dceři ji dávám s klidným svědomím 🙂

Tato verze je na tom totiž o dost líp – už v jedné porci je celá dětem doporučená denní dávka semínek chia, která tělu dodávají bílkoviny, vlákninu, vápník a omega 3 mastné kyseliny. Jako bonus pak použiteje i mnohem méně krupičky, což je v podstatě jen jiná podoba mouky a o té dobře víme, že není to nejzdravější z našeho jídelníčku.
U nás v rodině nemáme úplně rádi příliš husté kaše, takže tato patří spíše mezi řidší, avšak určitě ne tekuté. Pokud máte raději spíše “betonační” kaši, přidejte ještě pár gramů od každé suroviny navíc.

Na dvě porce kaše:

  • 500ml mléka (dětem čerstvé, plnotučné)
  • 25g chia semínek
  • 25g krupičky
  • cukr či jiné sladidlo dle chuti
Na ozdobu jsem použila:
  • mirabelky
  • plátky mandlí
  • nepražené kakaové boby
  • luxusní kokosovo-mandlovou drobenku bez mouky z tohoto receptu

IMG_4565 (2)

V hrnci (ideálně mlékovaru) zahřejte mléko a oslaďte dle chuti. Až bude horké, nasypte uvedené množství krupičky a semínek chia a 5 – 10 minut povařte. Kaše bude i po této době vaření stále spíše řidší a je to proto, že chia semínkům bude ještě malou chvilku trvat, než do sebe nasáknou všechnu tekutinu. Hrnec proto tedy přikryjte a ještě na chvíli odstavte na teplé místo. Nebojte se, než kaše vychladne na konzumovatelnou teplotu, bude už hustá jak má být.

Podávejte s ovocem či ořechy dle vlastní fantazie a také věku dítěte.

Dětská specifika:

Ohledně chia semínek nemám velké množství informací. Dle mého názoru jsou vhodná pro děti od 1 roku, ovšem v malém množství, protože jsou hůře stravitelná a plná bílkovin. Doporučená denní dávka chia semínek pro dítě od 3 let je 10g (což přibližně vychází na jednu porci této kaše).
Mléko je sice k vaření tabulkově doporučováno od 1 roku, ovšem dle mého názoru je ho v kaši až příliš mnoho, a určuji tedy věkové kritérium spíše podle pravidla “mléko jako nápoj k pití od 2 – 3 let”. Menším dětem můžete kaši zkusit uvařit ve vodě nebo rostlinném mléce a po dovaření můžete vmíchat i prášek UM.
Pokud budete kaši zdobit ořechy či semínky, pak ta jsou zpravidla vhodná také od 2 – 3 let. S množstvím opatrně, už i kaše sama je ze semínek.