Léto se blíží a s ním i vidina nového, čerstvého a zralého ovoce. Moje hospodyňkovské smýšlení mě tedy poňouká, že je potřeba uvolnit místo v mrazáku na nové dobroty. Sahám proto do jeho útrob a vytáhnu.. višně! Protentokrát 😉
  • 3 vejce
  • 110g medu
  • 150ml acidofilního mléka nebo kefíru
  • 100ml oleje
  • 200g hladké špaldové mouky (použila jsem celozrnnou variantu, ale fungovat vám jistě bude i s obyčejnou bílou)
  • 1/2 (tj. 6g) kypřícího prášku do pečiva
  • višně nebo libovolné jiné ovoce (jak už jsem zmínila v úvodu, zužitkovala jsem mražené, ale klidně zkuste i čerstvé či kompot)
IMG_1114 (1)
Z vejce oddělte žloutky a bílky. Ty vyšlehejte v pěnu a odložte stranou. Pokračujte šleháním žloutků, ke kterým můžete přidat i med a postupně acidofilní mléko a olej. Poté ještě půl balíčku prášku do pečiva a závěrem hladkou špaldovou mouku. Nakonec opatrně vmíchejte i připravený sníh z bílků. Nalijte do vymazaného nebo pečícím papírem vyloženého menšího plechu (můj má rozměr 22x38cm), přidejte ovoce a pečte na cca 180°C asi půl hodinky, dokud nebude bublanina klasicky do zlatova.
P.S.: Jistě jste si všimli, že v koláči není žádný cukr a je slazený medem. Pokud se ale rozhodnete použít kyselejší ovoce, jako jsou například tyto moje višně, doporučuji trošku je cukrem shora přecejen posypat, pokud kyselou chuť vyloženě nepreferujete. 
Dětská specifika:
Malé děti mladší jednoho roku nemají dle mého názoru ještě natolik zavedený stravovací režim, aby měly potřebu mlsat, proto řadím do receptů pro starší.
Med se pro obsah botulotoxinu a možné alergické reakce doporučuje podávat dětem od 1 roku.
Schopnost strávit celozrnnou mouku je individuální a záleží na zvyklosti střev dítěte. Nejmenším můžete bublaninu udělat z klasické bílé.