Málokdy vařím kompletní menu o polévce a hlavním jídle. Když totiž vařím polévku, obvykle je tak hustá, že v ní stojí lžíce, a v klidu nahradí ono zmiňované hlavní jídlo. Máme to tak zkrátka nejraději. I tato polévka naše rodinná kritéria splňuje 🙂

Na cca 4 porce:

  • 300g květáku (cca 1/3 hlávky)
  • 200g brambor (cca 2 středně velké)
  • smetana ke šlehání dle chuti (použila jsem přibližně třičtvrtě decky)
  • vývar nebo voda dle potřeby
  • na špičku lžičky muškátového oříšku a kurkumy k dochucení
  • 2 snítky libečku (nemusí být)
  • sůl dle chuti

Květák oberte na drobné růžičky, brambory nakrájejte na větší kostky, a zalijte vývarem či vodou tak, aby vše bylo ponořené, ale ne více. Pokud vaříte pro starší strávníky, tak v tuto chvíli můžete osolit (myslete na to, že brambory “sežerou” soli docela hodně). Přihoďte ještě voňavý libeček a vařte do změknutí obojího, asi 10 minut. Nyní přichází fáze mixování. Pokud se vám zdá, že máte vody přebytek (což je docela pravděpodobné), raději jí trošku odlijte a ponechte stranou, lehce si polévku naředíte zpátky. Zbytek rozmixujte na hladké pyré a v hrnci opět přiveďte k varu. Zjemněte smetanou ke šlehání, případně přidejte zpátky vodu, kterou jste předtím slili stranou, a dochuťte nastrouhaným muškátovým oříškem a také kurkumou, která dodá polévce kromě vůně také žlutější barvu. V případě potřeby dochuťte ještě další solí či troškou prolisovaného česneku.

Servírovat můžete třeba s česnekovými krutony a lněným semínkem, jako já na fotografii.

Dětská specifika

Věkové omezení od 6 měsíců stanovuji podle základních surovin – tedy květák a brambory.
Smetana je vhodná pro děti od 1 roku, ale ta není chuťově nezbytná, takže polévku klidně můžete uvařit pro dítě mladší roku bez ní. Případně můžete zjemnit také bílým jogurtem (od 8 měsíců) či zakysanou smetanou nebo kefírem (od 9 měsíců).
Kořením a solí dochucujte pouze pro děti od 1 roku a dospělé.