Původně jsem recept fotila s tím, že jen vyměním starou fotografii za novou. Pak jsem ale zjistila, že mrkvová polévka na blogu vůbec není! Jak je to jen možné, taková základnost a taková dobrota? U nás se jí říká “malá svíčková” a rozhodně to není daleko od pravdy 🙂

Na cca 4 porce:
  • 300g mrkve (odpovídá cca 3 větším kouskům)
  • 1 velká cibule
  • vývar dle potřeby
  • smetana nebo plnotučné mléko na zjemnění (od 1 roku)
  • olej dle potřeby
  • 1 bobkový list a 5 kuliček nového koření
  • sůl dle chuti

Mrkev očistěte a nakrájejte na kostky nebo kolečka, stejně tak i cibuli nakrájejte na větší kostky. V hrnci rozpalte trošku oleje a začněte na něm opékat cibuli. Až bude na půli cesty ke zlátnutí, přidejte nakrájenou mrkev a společně “dozlatovte”. Poté podlijte vývarem tak, aby byla veškerá zelenina ponořená, ale ne více. Přidejte také bobkový list a nové koření a vařte do změknutí (bude to něco kolem čtvrt hodinky). Poté koření vyberte a zeleninu projeďte tyčovým mixerem dokud nevznikne hladký krém. Ten dle chuti a potřeby nařeďte ještě smetanou nebo mlékem a dosolte. Můžete přidat i špetku muškátového oříšku, slunečnicová semínka a pokud budete mít zeleniny stále ještě málo, tak třeba klidně i brambory.

Dětská specifika:

Polévku řadím do kategorie pro nejmenší děti, neboť mrkev je vhodná i jako první zelenina. Pokud budete chtít polévku podávat takto malému dítěti, vynechejte samozřejmě koření, sůl a také smetanu či mléko. Před dochucováním tedy odeberte a zbytku rodiny můžete polévku dodělat dle receptu.
Drobné potíže může činit i nadýmavá cibule – záleží na citlivosti trávení vašeho dítěte. V malém množství ji můžete vyzkoušet i před prvním rokem.
Semínka použitá na ozdobu jsou hůře stravitelná a doporučují se zařadit spíše až kolem druhého či třetího roku věku dítěte.