Když si k této krutopřísně husté polévce dáte krajíc chleba, budete mít jídlo plnohodnotné nejen co do sytosti, ale i po nutriční stránce. Polévka je sice bez masa, ale v kombinaci právě s obilninou v podobě chleba obsahuje tzv. plnohodnotné bílkoviny, takže vaše břísko určitě strádat nebude 🙂

  • 400g květáku
  • 200g mrkve
  • 1 plechovka cizrny (310g)
  • cca 1 litr vývaru
  • rýžová smetana (či klasická) dle chuti na zjemnění
  • sůl, muškátový oříšek a kari koření dle chuti

Květák oberte na drobné růžičky a mrkev oloupejte a nakrájejte na zhruba půl centimetru silná kolečka. Dejte do hrnce, zalijte vývarem (přihodit klidně můžete ještě libeček nebo i jinou oblíbenou bylinku – jen pak nezapomeňte vyjmout před mixováním :)) a vařte na mírném plameni do změknutí obojího – zhruba něco kolem čtvrt hodinky. Po uvaření vlijte plechovku předvařené cizrny (máte-li hodně zeleniny, pak můžete klidně i včetně nálevu) a jednoduše rozmixujte v mixéru na koktejl, a nebo vezměte na pomoc kamaráda tyčáka 🙂 Zjemněte rýžovou smetanou (použít samozřejmě můžete i klasickou, ale chtěla jsem dodržet bezmléčnost tohoto receptu), strouhněte trošku muškátového oříšku a dochuťte solí a kari kořením a vše společně krátce provařte. Bude-li polévka moc hustá, přidejte klidně ještě trošku vývaru nebo vody.

img_5002-1

Podávat můžete s oblíbenými semínky, já jsem zrovna v tomto případě použila semínka chia. Doplnila jsem již výše zmíněným chlebem, aby bylo jídlo plnohodnotné.

Tento recept jsem připravovala v domácím pomocníkovi s názvem “Soup maker” zn. Tescoma. V případě, že ho budete chtít na práci také využít, umístěte do něj květák a mrkev úplně stejně, jako je popsáno výše, a zalijte vývarem po rysku (uvedený litr by měl být tak akorát). Zvolte program “krémová polévka” a nechte přístroj udělat svou práci. Na konci programu přidejte cizrnu a koření, a ještě jednou promixujte. 

Dětská specifika:

Svým složením není polévka úplně nevhodná ani pro děti mladší 1 roku, nicméně malé děti mohou mít problémy se stravitelností luštěnin, což cizrna je. Tato polévka jí navíc obsahuje dost, čili mohla by znamenat i ledvinové zatížení. Menším dětem bych odebrala před rozmixováním cizrny a nebo jí dala méně. Koření samozřejmě vynechejte úplně.