V kaších netřeba hledat žádnou velkou vědu – uvaříte, mixnete, ozdobíte, nacpete se 🙂 I tato je jednoduchá a i tato je zdravě nacpávací, ideální k snídani.

Na 2 porce:

  • 1/2 hrnku (čtvrtlitrového) quinoy
  • 1,5 hrnku rostlinného mléka (či kravského od 1 roku)
  • cukr nebo jiné sladidlo dle chuti (použila jsem 2 lžíce březového cukru)
  • libovolné ovoce, ořechy či semínka na ozdobu

Quinou (použila jsem bílou, ale jistě bude kaše dobrá i z černé či červené) nejdříve dvakrát spařte horkou vodou a dobře propláchněte. Poté dejte do hrnce, zalijte mlékem, můžete přidat i cukr či kousek jablíčka pro oslazení, a na velmi mírném plameni nechte vařit, dokud do sebe nevsákne veškerou tekutinu (obvyklá doba vaření okolo 20 minut). Budete-li chtít více hladkou kaši, můžete závěrem ještě projet tyčovým mixérem. Na talíři ozdobte libovolnými oříšky, semínky či ovocem – dle věku vašeho dítěte.

img_6438-1

Dětská specifika:

Kaše jako taková, v základu, je dle mého názoru vhodná pro děti od 6 měsíců.
Pro děti min. do 1 roku není vhodné použití kravského mléka – nedoporučuji tedy ani v tomto případě k vaření kaše a použila bych rostlinné mléko ze suroviny, které může dítě už v tomto věku (např. rýžové či vločkové, později i makové či různá ořechová).
Dětem do 1 roku bych vynechala cukr i jakákoliv jiná sladidla vyjma přirozeně sladké chuti ovoce či minimálního množství nějakého sirupu.
Ořechy a semínka jsou pro horší stravitelnost a také náchylnost k plísním a žluknutí doporučována od 2 – 3 let věku.