Tento recept jsem vytvořila už před časem, leč zapomněla jsem se s vámi o něj podělit. Dnes jsem ho dělala znovu a řekla jsem si, že by to byla škoda, neboť žitný lepek je mnohem lépe stravitelný a palačinky se tudíž dají považovat za zdravější variantu oproti těm klasickým 🙂

Na cca 6 palačinek:

Vzhledem k vaší časté chybné záměně mililitrů a gramů v receptu doplňuji, že hrnkem je myšlen klasický čtvrtlitrový o obsahu 250 ml, tedy ne 250 g mouky, ale 1 čtvrtlitrový hrnek mouky!

 • 1 vejce
 • 1 hrnek žitné mouky (lze i celozrnnou)
 • 1,5 hrnku mléka

Postup na přípravu těsta vám myslím ani nemusím popisovat. Zkrátka postupně zpracujte vejce, mléko i mouku na polotekuté, typické palačinkové těsto. Smažte na rozpálené pánvi palačinky (v té mojí s kvalitním nepřilnavým povrchem to jde i zcela bez tuku).

img_2607-1

Můžete je vyzkoušet s osvědčenou klasikou v podobě marmelády, povidel, tvarohu či oříškové pomazánky, ovšem výborně jim sluší i slaná varianta – vyzkoušela jsem například s kozím sýrem a rukolou, nebo se níže můžete podívat na jinou verzi se špenátem a sýrem.

img_2612-1

Edit.: Protože se mi pod komentáři nahromadilo hodně takových, ve kterých si stěžujete, že se vám palačinky nedaří a nevěříte mi, že je možné je v pohodě udělat, natočila jsem vám k tomu video. A shrnuji ještě nejdůležitější poznámky:

 • Na videu používám Předměřickou žitnou mouku, mám ale vyzkoušeno i z jiných (například z Babiččiny volby, Pernerky, z Naturalu…)
 • Mléko používám plnotučné, ostatně jako do všech receptů (protože kravička žádné nízkotučné nedává ;), ale i tak si myslím, by to neměl být důvod, proč se vám palačinky nedaří, dají se totiž udělat i palačinky z vody).
 • Vejce používám velikosti M, vždy kupuju jen podestýlková, ale život slepičky je asi také spíš otázka morálky než funkčnosti.
 • Každá mouka funguje trošku jinak, některá je vymletá více, některá méně, některá je více celozrnná a některá třeba vůbec. Všechno toto má vliv na konzistenci těsta, proto si ji klidně dolaďte nad rámec receptu, tzn. pokud máte těsto příliš husté, nařeďte ho a naopak. Těsto by mělo být lehce tekuté, ne však příliš (správnou konzistenci byste měli vidět na videu).
 • Často se ptáte také na to, jakou mám konkrétně pánev. Palačinková je značky Royalty Line, hluboká je i-premium stone od Tescomy.
 • Pánev je potřeba mít dobře rozpálenou. Někdy jednu nebo dvě palačinky trvá, než se pánev rozpálí a palačinky jsou podle představ.
 • Těsto rozlévejte na co nejtenčí vrstvu, nespálí se pak dříve, než se propeče.
 • Neobracejte palačinku předčasně. Těsto na horní části se musí úplně propéct (tzn. na oko vyschne), až poté můžete palačinky obracet. Pokud to uděláte dřív, palačinku si roztrháte.
 •  Někdy to chce hold trošku grifu a nervů, než se to naučíte. Pro začátek můžete zkusit dělat menší palačinky, třeba i velikosti lívanců, než si správný postup vychytáte.
 • Ale vážně to jde, vážně! 🙂

 

Dětská specifika:

Pro přítomnost celého vejce a kravského mléka řadím do kategorie od 1 roku.
I mimo výše uvedené suroviny si myslím, že děti minimálně do 1 roku by neměly vyloženě “mlsat” a měly by se nejdříve naučit správnému stravovacímu režimu.
V receptu jsem použila celozrnnou verzi žitné mouky, která může být hůře stravitelná, avšak na druhou stranu je zase zdravější. Pokud vaše dítě není zvyklé na celozrnné výrobky, můžete použít i necelozrnnou mouku.