Bezlepková a bezpracná dobrota, která vám po ránu zahřeje bříško i mysl 🙂

Na 2 porce:

  • 100g jahel
  • 250 ml rostlinné smetany (použila jsem kokosovou)
  • 150ml vody
  • lžíce xylitolu (nebo cukru či libovolného jiného sladidla)
  • na ozdobu ovoce, oříšky, semínka…
  • lžíce tvarohu, ricotty nebo mascarpone (nemusí být)

Ještě než začnete jáhly vařit, je dobré je několikrát spařit vroucí vodou a pomoci jim tak od případné hořkosti, takže to určitě udělejte. Propláchnuté jáhly poté vraťte do hrnce, zalijte rostlinnou smetanou – krabičku od ní ještě propláchněte vodou a přilijte k ostatnímu, aby ani kapka nepřišla nazmar 🙂 Přidejte případně i cukr nebo jiné sladidlo, ale nepovažuji to za nutné, protože smetana sama o sobě bývá lehce sladká. Přiveďte k varu, stáhněte na velmi mírný plamen a přiklopte poklicí nebo alespoň položte nahoru vařečku, která zabrání tomu, aby vám obsah hrnce utekl ven. Vařte cca 20 minut do změknutí jahel a vyvaření tekutiny.

img_7190
Po odstavení můžete ještě promíchat s vrchovatou lžící tvarohu, ricotty, a nebo trošku hříšněji i mascarpone – dodá to kaši na jemnosti a bude lahodně krémová. Dozdobte libovolným ovocem, ořechy či semínky (dle věku dítěte).

img_7184
Já jsem použila kokosovou smetanu, a doplnila jsem tedy v tomto duchu i tuning nahoře – strouhaný kokos, nepražené kakaové boby, chia semínka, maliny.

Dětská specifika:

Jáhly jakožto základní surovina jsou přirozeně bezlepkové a vhodné pro děti od začátku přikrmování, proto tedy založení celého receptu do této kategorie.
Rostlinná smetana je pro děti vhodná dle jejího druhu – nejmenším dětem bych doporučovala uvařit například s rýžovou či ovesnou. Po vyzkoušení kokosu jakožto alergenu bych se neobávala použít ani kokosovou smetanu, se kterou jsem vařila já.
Dětem do 1 roku není potřeba kaši sladit – jáhly obsahují množství sacharidů přirozeně, stejně tak i smetana je nasládlá.
Zjemňovat tvarohem, ricottou či mascarpone můžete kaši od 1 roku.
Ořechy a semínka se doporučují dětem od 2 – 3 let věku.