Špenát nebývá mezi nejoblíbenějšími dětskými jídly. Naopak polévky vesměs všechny děti milují. Špenátová polévka tedy musí být alespoň něco mezi tím – něco, co děti možná vezmou na milost :-))

Na 2 – 3 porce:

  • 400g mraženého sekaného listového špenátu
  • 250g brambor (cca 2 středně velké kusy)
  • 1 cibule
  • 100g smetany (12%)
  • cca 300ml vývaru nebo vody
  • 1 stroužek česneku
  • olej dle potřeby
  • sůl a muškátový oříšek dle chuti

V hrnci rozpalte trošku oleje a osmažte na něm cibuli. Vzhledem k tomu, že polévku budeme v závěru stejně mixovat na krémovou, nijak velmi se s tím párat nemusíte, a vezměte ji tedy klidně i více nahrubo. Než cibule chytne zlatavou barvu, oloupejte a na kostičky nakrájejte brambory, které pak v téměř hotové cibuli ještě trošku zasmahnete. Poté zalijte vývarem, stáhněte plamen a pár minut povařte, dokud vám nezačnou měknout brambory. Poté teprve do hrnce přidejte mražený špenát, abyste jej zbytečně dlouho tepelně neupravovali. Společně dovařte a až vše bude měkké, přidejte stroužek česneku (nebo i více – dle chuti) a tyčovým mixerem (nebo v koktejlovém nástavci robotu) rozmixujte na hladký krém. Vraťte do hrnce, zjemněte smetanou či mlékem, v případě potřeby ještě můžete i doředit dalším vývarem. Dle chuti dosolte a dolaďte troškou strouhaného muškátového oříšku.

img_9250-1

Pokud budete chtít z polévky udělat hlavní chod, doplňte chlebem, domácími krutny či vejcem. Já jsem udělala jeho ztracenou variantu, která nejvíce lahodí oku, ale dětem bych z bezpečnostních důvodů uvařila spíše klasické vajíčko natvrdo. Hodí se i čerstvá jarní cibulka, jejíž lehce štiplavá chuť k polévce krásně ladí.

img_9267-1

Dětská specifika:

Špenát se jako jeden z prvnch druhů zeleniny hodí pro děti už od 6 měsíců.
Dětem do 1 roku nedáváme sůl ani žádná aromatická koření. Muškátový oříšek může mít ve větším množství halucinogenní účinky, malým dětem tedy doporučuji jej vynechat, u větších s množstvím šetřit.
Smetana je vhodná pro děti od 1 roku, není však v pokrmu nezbytná a používá se na zjemnění. Nahradit ji můžete bílým jogurtem či zakysanou smetanou (od 8 měsíců).
U česneku a cibule pozor na jejich specifickou chuť a horší stravitelnost – tabulkově od 1 roku.
Celé vejce je vhodné pro děti od 1 roku, do této doby můžete použít samotný žloutek.