10 semínek a olejnatých semen, které se hodí do vašich salátů

10 semínek a olejnatých semen, které se hodí do vašich salátů

Jak můžeme udělat naše pokrmy ještě zdravější a mnohem chutnější? Odpověď je jednoduchá: přidáním malých (i velkých) semínek a olejnatých semen! Zbývá udělat správnou volbu. Naše rady ve spolupráci s Marjorie Crémadès, dietoložkou na výživu.

Dýňová semínka, super protein

Lžíce dýňových semínek

Je přítelem sportovců a vegetariánů díky obsahu bílkovin, který se blíží 23 g na 100 g – tolik bílkovin jako ve 100 g masa! Pamatujme však, že jí nesníme 100 g denně… S ní se zásobíme i železem, mědí, zinkem, manganem, s antioxidačními vlastnostmi, velmi cennými pro zdraví našich buněk. „Všimněte si také dobré koncentrace fytosterolů, rostlinných sloučenin, které konkurují cholesterolu a omezují jeho vstřebávání do krve,“ poznamenává Marjorie Crémadès, dietoložka na výživu. Další silná stránka, je to levné!

Mandlový, terénní

Oblíbený mezi odborníky na výživu, kromě rekordního množství bílkovin (22,6 g na 100 g), hořčíku (270 mg/100 g) a vápníku (260 mg/100 g) koncentruje mnoho nenasycených mastných kyselin, zejména omega 9. ). Mandle se také důrazně doporučuje pro děti a ženy v blížící se menopauze. Malá rada: upřednostňujte je drcené i se slupkou, pro dodatečný přísun antioxidantů.

Chia semínka, vlastnosti potlačující chuť k jídlu

Chia semínka v misce

Díky vysokému obsahu vlákniny optimalizuje trávení a urychluje pomalé tranzity. Mohli bychom ho také nazvat „hubnoucím“ semínkem, protože se vyznačuje tím, že je schopné absorbovat až dvanáctinásobek své hmotnosti v tekutině a bobtnat v žaludku. Vegetariáni také oceňují chia semínka pro obsah bílkovin a vápníku. Jako bonus obsahuje tryptofan, aminokyselinu, která iniciuje tvorbu serotoninu, hormonu regulujícího náladu a spánek. Jen se ujistěte, že je před konzumací dobře rozdrtíte, abyste zvýšili jejich biologickou dostupnost (tj. jejich schopnost absorbovat se a využít pro potřeby těla).

Ořech, ochránce srdce a mozku

Se svým 67% obsahem lipidů dokáže nadchnout lidi, kteří si hlídají svou postavu. Vezměte prosím na vědomí, že tento obsah tuku se v podstatě skládá z dobrých tuků, zejména omega 3, vzácných ve stravě a nezbytných pro dobré zdraví srdce a mozku. Na našich salátech však nepřekročíme hrst za den (30 g, ostatně jako u všech semínek), pro jejich vysokou kalorickou hodnotu. Zejména proto, že je to stále dost na zásobu minerálů (hořčík, vápník, železo, draslík) nebo dokonce vitamínu E, antioxidantu.

Piniové oříšky, čistá pochoutka

Je těžké být štědřejší než piniové oříšky, které oceníte zejména lehce pražené v salátech. „Jsou to olejnatá semena, která kromě dobrého obsahu železa, draslíku, hořčíku a fosforu obsahují téměř pouze nenasycené mastné kyseliny,“ dodává náš odborník. Jedinou nevýhodou je, že jsou drahá a na rozdíl od jiných malých semínek mají tendenci žluknout, pokud je nesníte dostatečně rychle – což se stává jen zřídka, je pravda!

Sójové boby, silné jako maso

S ním se jednoduše obejdeme bez masných výrobků, vzhledem k obsahu bílkovin a stejně kvalitních jako ty, které obsahuje maso (včetně osmi aminokyselin, které si tělo nevytváří). „Co se týče mastných kyselin, také to není špatné, protože sója obsahuje nenasycené mastné kyseliny typu omega 3,“ poznamenává Marjorie Crémadès. Pozor, jeho příprava může být zdlouhavá (namáčení, vaření, pak opékání). Je lepší zvolit sójové boby připravené k přímé spotřebě a především vždy francouzského původu (protože jsou bez GMO).

Konopné semínko, zdravé a trendy

Francie je přední zemí produkující konopí v Evropě, což je vzhledem ke kvalitám této rostliny spíše štěstí. Počítejte totiž s 30 % bílkovin, rekordní hladinou hořčíku a pořádnou dávkou nenasycených mastných kyselin, mezi které patří hlavně omega 3. Malá rada: kupte si je hotové, již oloupané, přidejte si je do salátů a užívejte si!

Lněné semínko, super výživné

I z našich končin má toto semínko obrovskou silnou stránku: je bohaté na omega 3, polynenasycené mastné kyseliny, které si nevyrábíme. Lžíce lněných semínek nám tedy poskytne přibližně 1,8 g omega 3, neboli 110 % doporučené denní dávky. Další výhodou je hodně vlákniny, která se vyznačuje tím, že ve střevě tvoří gel pro jemnou stimulaci průchodu. Stejně jako chia semínka je stačí před konzumací dobře rozdrtit.

Sezamové semínko, madame Tonus!

Po upražení nepopiratelně vynikne díky své lehce oříškové chuti. Z hlediska výživy jsou sezamová semínka bohatá na hořčík (proti únavě a nezbytný pro svalovou práci), ale také na železo a vitamín B6 schopný posílit imunitní systém. Buďte však opatrní, toto semínko je jedním z deseti hlavních potravinových alergenů.

Slunečnicové semínko, zasytí

Méně trendy než chia semínka, nemá důvod se stydět za svůj nutriční profil, už jen ve vztahu k obsahu hořčíku a vitaminu B1, což je mikroživina, která přispívá ke správnému fungování těla obecně! Počítejte s 364 mg tohoto minerálu na 100 g semínek! Dost na to, abych se rychle vrátil do formy. Stejně jako dýňová semínka jsou i slunečnicová semínka velmi koncentrovaná ve fytosterolech. A konečně, jeho velikost ho činí velkorysým, podporuje žvýkání, pro dlouhotrvající zasycení.

Hit enter to search or ESC to close.