11 nejlepších osvěžujících nápojů na léto

11 nejlepších osvěžujících nápojů na léto

Co pít v létě na hydrataci a zároveň uhasit žízeň příjemným nápojem, bez alkoholu, bez cukru, bez kalorií? No rostliny, samozřejmě! Pokud vás napadá jen horký nálev, vězte, že své letní bylinkové nápoje si můžete připravit i ve formě hydrosolů nebo macerací, které jsou mnohem více osvěžující! Caroline Gayet, bylinkářka a fytoterapeutka, vám dává svých 6 oblíbených receptů!

Léto je tu s grilováním, aperitivy na terase, melounem a broskvemi, opalováním na pláži nebo na balkóně! Ale především: je horko! Otázka hydratace je tedy zásadní.

Voda je symbolem života. Bez něj nemůže přežít žádný organismus. Voda tvoří téměř 60 % našeho těla a slouží jako nosič všech buněčných informací. Hydratuje všechny naše tkáně, chrupavky, svaly, šlachy, menisky, kůži, mozek, orgány a vnitřnosti.

Dobrá hydratace nám umožňuje vyhnout se bolestem hlavy, zácpě a suchosti sliznic. Umožňuje také správné fungování biochemických reakcí v našem těle a také odvod našich toxinů a metabolického odpadu ledvinami a tvorbu moči.

V létě mechanismy pocení a pocení („neviditelné“ a trvalé pocení, ke kterému dochází bez zjevného pocení) způsobují, že naše tělo odpařuje mnohem větší množství vody než v zimě, což je vhodné kompenzovat větší hydratací.

Malí a špatní pijáci

Problém je v tom, že někteří jsou slabí pijáci: nedostatečným pitím koncentrují moč a vystavují se zvýšenému riziku močové infekce.

Stále jsou tací, kteří nemají rádi vodu… a budou se hydratovat pitím džusů, smoothies, limonád, sklenic růžového nebo dobrého vychlazeného piva. Samozřejmě je možné je pít, ale pouze v mírné frekvenci, protože tyto nápoje nejsou pro naše zdraví zdaleka ideální.

Konečně máme problém se staršími lidmi, kteří se s přibývajícím věkem stávají „adypsi“, to znamená, že ztrácejí pocit žízně. Rychleji se dehydratují, což může způsobit duševní zmatek, úpal a močové infekce.

Pak jsou tu rostliny na výrobu vlastních osvěžujících, zdravých a lahodných nápojů. Dodávají vodě chuť, stimulují hydrataci, když jí chybí, a zároveň poskytují terapeutické vlastnosti, které jsou vždy vítány.

Připomínám však, že správně hydratuje pouze voda. Je to proto, že jakýkoli bylinný nápoj obsahuje aktivní složky, které musí být zpracovány játry a vyloučeny ledvinami, což vede ke ztrátě vody. To je důvod, proč říkáme, že všechny nápoje, kromě vody, jsou diuretika: zvyšují diurézu a způsobují, že ztrácíte více vody, než poskytují.

Konzumace studených macerací rostlin nebo hydrosolů vás tedy nezbavuje pití alespoň 50 cl až 1 l vody denně v závislosti na vaší tělesné velikosti, počasí, vašem příjmu, ovoci a zelenině (pro připomenutí, ovoce poskytuje kolem 85 % vody a zeleniny více než 92 %), vaši fyzickou aktivitu a vaše zdravotní problémy.

Mých top 6 studených macerací

Plátky zázvoru

Studená macerace jednoduše spočívá v namáčení aromatických rostlin ve vodě za účelem jejich dochucení. To může být to, co již děláte s čerstvými lístky máty, bio citronovou kůrou, plátky čerstvého zázvoru.

Výhodou studené macerace oproti nálevu horkou vodou je šetrnější extrakce. Extrahuje se velmi málo taninu a nápoj je v ústech mnohem kulatější, méně svíravý než nálev, který jste nechali vychladnout. Samozřejmě získáme méně účinných látek… ale nápoj mnohem více uhasí žízeň a lépe chutná!

Studená macerace trvá přibližně patnáct minut až přes noc v závislosti na intenzitě požadované chuti.

3 studené macerace s mátou, citronem nebo zázvorem jsou nadčasová klasika, ale požitky můžete zpestřit volbou jiných rostlin, které jsou známé pro své žízeň a osvěžující účinky: květy ibišku, citronová tráva a knoflíková růže.

Zde jsou přednosti všech těchto letních rostlin:

 1. Máta je trávicí a její studený účinek je nepopiratelný, je to osvěžující rostlina par excellence, nepřekonatelná!
 2. Citron působí na játra a zklidňuje všechny druhy nevolnosti.
 3. Zázvor je obecné tonikum pro tělo a trávení.
 4. Ibišek je také nutností pro jeho pikantní svěžest s antihypertenzním účinkem na srdce.
 5. Citronová tráva hojně využívaná v asijské kuchyni přináší nádech exotiky, podporuje trávení a zahání žízeň.
 6. Růže, smyslná květina par excellence, je ódou na ženskost, smyslnost a lásku. Spojuje se se srdcem. Uklidňuje , snižuje přecitlivělost, úzkost a špatnou náladu.

Je také zcela možné kombinovat tyto rostliny dohromady:

 • Citronová tráva + citron + zázvor: na exotický výlet za nižší cenu.
 • Růže + ibišek: pro růžový, dívčí nápoj, který si vychutnáte s přáteli!
 • Máta peprná + ibišek: je to perfektní kombinace během veder ke snížení tělesné teploty.

Pokaždé dopřejte asi 2 až 3 polévkové lžíce rostlin na litr vody, podle chuti.

Neexistují žádná opatření pro použití nebo lékové interakce s těmito nápoji, které mohou pít malé děti nebo těhotné ženy.

Nepijte příliš mnoho ledu

Přestože je horko a láká nás pít ledové nebo hodně studené, nebývá to pro náš žaludek a střeva vždy dobrým zvykem.

V každém případě se této praxi vyhněte při jídle, protože byste uřízli „trávicí oheň“: Agni, jak tomu říkají Indové v ájurvédě.

Jednou z rolí žaludku je homogenizovat teploty toho, co jíme a pijeme. Vaše tělo potřebuje mnohem více energie, aby přivedlo tekutinu nebo jídlo z 5 °C (průměrná teplota vaší chladničky) na 37 °C (vaše tělesná teplota), než aby ji snížilo z 63 °C (teplota, ze které vkládáte jídlo nebo pít v ústech, aniž byste se popálili) při 37 °C.

Pokud už máte poruchy trávení, nepřidávejte si další pitím příliš studených nápojů letos v létě.

Hydrosoly a květinové vody

Dalším ještě jednodušším způsobem, jak dělat dobro s rostlinami, je použití hydrosolů nebo květinových vod.

Nejprve malý „definiční“ bod: slova hydrosoly nebo květinové vody používáme zaměnitelně, nesprávně. Normálně mluvíme o květinové vodě, když je destilovanou částí květina: květinová voda helichrysum, růže, pomerančový květ atd. A o hydrosolu mluvíme pro jakoukoli jinou destilovanou část (větvičky, listy, kůra): hydrosol cypřiše, černého rybízu , skořice…

Konečně, u rostlin, které jsou destilovány, ale které neexistují ve formě esenciálního oleje, musíme normálně mluvit o „vodě“. To platí zejména pro chrpu, vilín, měsíček a lipovou vodu.

Jsou to kapaliny, které vznikají destilací části rostliny. Tato destilovaná voda, která je vybavena pouze přibližně 1 % frakce esenciálního oleje a ctností, které jsou jí vlastní, zůstává terapeutická, ale s velkou bezpečností použití.

Navíc s hydrosoly také otevíráte další dimenzi, více vibrační, protože se připojujete k samotné podstatě plně zralé, čerstvé rostliny, která byla destilována. Prospívá vám tedy fyzická akce, ale také jemnější energetická. Ať už jste nebo nejste zasvěcení a vnímaví k těmto představám o energii, jemných informačních zprávách, stejně existují předem a někdy je zajímavé vidět emocionální změny, které hydrosoly poskytují.

Můj výběr 5 nejlepších letních hydrosolů

Černý rybíz v misce

Zde je můj výběr 5 nejlepších hydrosolů na léto:

 1. Černý rybíz: méně chutný než ovoce, protože se destilují listy černého rybízu a ne bobule, přesto je to velmi příjemný hydrosol, který se hodí, pokud vás při letních túrách trápí těžké nohy nebo bolesti pohybového aparátu, protože vás bolí- ulevující, protizánětlivé a oběhové vlastnosti.
 2. Cypřiš: skvělý žilní, lymfatický a prostatický dekongestant, je přítelem těch, kteří mají těžké nohy nebo „nohy na tyči“, křečové žíly, hemeroidy, celulitidu nebo i muže trápící se s prostatou. Pozor, vyhněte se mu v případech hormonálně závislé rakoviny, protože je podobný estrogenu.
 3. Pomerančový květ (také nazývaný neroli ve formě květinové vody): vzácný a drahý v esenciálním oleji, na druhou stranu je cenově velmi dostupný v květinové vodě. Kdo si nedal extrakt z pomerančových květů do těsta na palačinky, neochutnal orientální pečivo, které to využívá a přehání, nebo nepil chutný libanonský bílý čaj? Jednoduše nalijte 1 čajovou lžičku květinové vody do šálku horké vody. Pomerančovník je uklidňující, dokonce sedativní, anxiolytický v případech úzkosti, úzkosti a/nebo deprese. Smiřuje se sám se sebou, nechává odejít utrpení, které bolí naši duši a srdce, tiší emocionální otřesy, starosti, křehkost a zve více lehkosti a bezstarostnosti.
 4. Melissa: pravděpodobně jste slyšeli o známém starém léku: karmelitánské meduňkové vodě, zklidňující vodě na hlavu a žaludek, uklidňující a zažívací, užitečná při gastroezofageálním refluxu, kyselém refluxu a střevních křečích. Citron, osvěží a zažene žízeň. Je to rostlina, která vrací radost do srdce, když se zdá, že nás opustila. Preventivně jej nepoužívejte při hypotyreóze a glaukomu.
 5. Verbena: citronová jako meduňka a zažívací jako meduňka a máta, verbena je malý klenot v chuti a náladě. Blues, mírné deprese, zármutky, pochmurnost zavane vítr svěžesti a optimismu verbeny. Působí protizánětlivě a proti křečím vnitřností, zmírňuje menstruační bolesti a záchvaty funkční kolopatie. Pozor, je uterotonický, takže je třeba se mu vyhnout u těhotných žen.

Doporučené dávkování je jedna polévková lžíce na půl litru nápoje. Tyto hydrosoly lze přidávat do výše zmíněných studených macerací v závislosti na ctnosti, kterou hledáte.

Se všemi těmito šťavnatými alternativami neexistuje žádná omluva, proč letos v létě nedostatečně hydratovat. Hezký červenec všem a krásné svátky těm, kteří odcházejí!

Hit enter to search or ESC to close.