4 příznaky nedostatku vitamínu B12 a 4 potraviny, které jsou na něj bohaté

4 příznaky nedostatku vitamínu B12 a 4 potraviny, které jsou na něj bohaté

Vitamíny a minerály jsou pro naše zdraví nezbytné. Například vitamín B12 je jedním z nejkomplexnějších vitamínů, hraje důležitou roli ve většině procesů v těle. Tělo si ho bohužel nevytváří, a tak je nezbytné jej získávat z potravy. Kromě toho může nedostatek vést k mnoha zdravotním problémům a komplikacím. Zde jsou příznaky, které je třeba rozpoznat, než bude příliš pozdě.

Vitamín B12, také nazývaný kobalamin, je ve vodě rozpustný vitamín nezbytný pro tvorbu červených krvinek, zdravou funkci mozku a nervů a syntézu DNA. Nedostatek vitaminu B12 je rozšířený v rozvojových zemích, zejména v Africe, Indii a Střední a Jižní Americe. Je to způsobeno především nízkým příjmem živočišných produktů, zejména mezi chudými. Lidé postižení nedostatkem tohoto vitaminu jsou nejčastěji senioři, těhotné a kojící ženy, lidé trpící atrofickou gastritidou i lidé se slabou imunitou.

Důležité zdravotní přínosy vitaminu B12:

Vitamin B12 je jediný vitamin B, který tělo ukládá ve velkém množství, především v játrech. Vzhledem k mimořádné důležitosti tohoto vitaminu mohou játra za normálních a funkčních podmínek uchovávat ekvivalent tří až pěti let vitaminu B12. A to z mnoha důvodů:

Chrání zdraví srdce  : Vitamin B12 snižuje hladinu homocysteinu v těle, což pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním, které jsou ve skutečnosti hlavní příčinou úmrtí na celém světě.

Zabraňuje poškození nervů  : Vitamin B12 doplňuje myelinovou pochvu, která obklopuje nervy, aby je chránila před možným nebezpečím.

Pomáhá produkovat červené krvinky: Vitamin B12 je nezbytný k tomu, aby pomohl tělu produkovat zdravou hladinu červených krvinek a předcházel megaloblastické anémii, která může způsobit chronickou únavu a slabost.

Zvyšuje hladinu energie  : Vitamin B12 je velmi důležitý pro metabolismus, protože pomáhá přeměňovat sacharidy na cukry, aby je tělo mohlo využít pro energii. Tento vitamín tedy zvyšuje naši energetickou hladinu. Proto se lidé trpící nedostatkem tohoto vitamínu cítí unavení a vyčerpaní.

Zlepšuje náladu a podporuje zdravé fungování nervového systému: Vitamin B12 hraje důležitou roli při regulaci nálady a snižování deprese a úzkosti. Je také nezbytný pro koncentraci a kognitivní procesy, takže nedostatek může vést k problémům s koncentrací a také k poruchám pozornosti.

Podporuje bezproblémové těhotenství  : Vitamin B12 je nezbytný pro růst a vývoj plodu, ale nejen to, tato živina také snižuje riziko vrozených vývojových vad, jako jsou defekty v uzávěru neurální trubice.

Jaké jsou tedy příznaky nedostatku vitaminu B12?

Anémie  : Vitamin B12 zvyšuje produkci červených krvinek v těle, které pomáhají transportovat kyslík do srdce. Nedostatek vitamínu B12 tedy vede ke stavu, kdy svaly a srdce nemohou dostat dostatek kyslíku pro své normální fungování. Nedostatek vitaminu B12 může vést k narušení tvorby těchto krvinek, což může vést k perniciózní anémii a vážně poškodit metabolismus.

Vyčerpání  : Nízká hladina kyslíku v těle způsobí, že se budete cítit unavení, vyčerpaní a ospalí. Pokud si všimnete, že máte některý z těchto příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

Nepohodlí v chodidlech a hlavě  : Příznaky jako nepohodlí v chodidlech a hlavě se objevují v důsledku nedostatku kyslíku v těle.

Oteklý a zanícený jazyk  : Oteklý, hladký jazyk s několika chuťovými pohárky (které dávají pocit chuti) je dalším příznakem, který se objevuje, když máte nedostatek vitamínu B12.

4 potraviny nejbohatší na vitamín B12:

Zde jsou některé z potravin bohatých na vitamín B12, které byste měli pravidelně konzumovat, abyste zajistili, že dostanete množství, které vaše tělo potřebuje:

  1. Hovězí játra  : Hlavním přínosem konzumace jater je jejich velmi vysoký obsah vitamínu B12, ale jsou také bohatá na železo a kyselinu listovou. To jsou tři živiny, které mohou pomoci v boji proti anémii.
  2. Sardinky: Sardinky mají velmi vysoký obsah vitamínu B12 a také neuvěřitelně vysoký obsah omega-3 mastných kyselin.
  3. Jehněčí: Toto je jedna z nejlepších potravin bohatých na vitamín B12 a je také velmi bohatá na bílkoviny, železo, selen a zinek.
  4. Vejce  : Vejce jsou výborným zdrojem vitamínu B12, obsahují také cholin, na jehož správném fungování závisí naše játra.

Řešení nedostatku vitaminu B12

Normální hodnoty vitamínu B12

Mozek, nervy, buněčné dělení, syntéza DNA, tvorba červených krvinek, seznam přínosů kobalaminu nebo vitaminu B12 je dlouhý a vypovídá mnohé o tom, že je třeba se vyhnout tomu, abyste se ocitli v nedostatku. Když máte normální hodnoty vitamínu B12 , cítíte se méně unavení, protože dáváte metabolismu to, co potřebuje, aby se vyrovnal. Červené krvinky, produkované v dostatečném množství, umožňují ideální cirkulaci kyslíku v krvi, což prospívá celému tělu. Naopak vyčerpání, pocit těžkých nohou nebo hůře rozlišující chutě, bez zjevného počítání chudokrevnosti a jejích příznaků, to je to, co člověk s nedostatkem vitamínu B12 může pociťovat řešení: obraťte se na produkty, které jí časem umožní tento nedostatek regulovat a dostat se zpět do lepší kondice. Pozor, nepožívejte žádný druh vitaminu B12: uspokojivé účinky má pouze vitamin B12 přírodního původu , což neplatí pro vitamin B12 vyrobený výhradně v laboratoři, kyanokobalamin.

Co dělat v případě nedostatku?

Jako v každé situaci, kdy máte otázky ohledně svého zdraví, je vhodné kontaktovat lékaře. Standardně byste neměli brát jen tak nějaký lék, protože máte pocit, že máte to či ono. Neměli byste užívat vitamín B12, pokud jej nepotřebujete, například: proč deregulovat to, co se daří? Na druhou stranu, pokud lékař po provedení rozborů zjistí, že vám chybí vitamín B12, měli byste se obrátit na odborné řešení. Nejjednodušším řešením je užívat tobolky vitaminu B12 přírodního původu, například ty vyrobené z Shiitake, houby nazývané také dubová čočka. V Číně jsme tuto houbu, která rostla na dubech, používali tisíce let, protože víme, že je tělu prospěšná. Novější studie ukázaly proč: má vysoký obsah vitamínu B12. S farmaceutickými produkty, které z ní pocházejí, se tedy můžeme dobře vyléčit a obnovit rovnováhu našeho metabolismu.

Hit enter to search or ESC to close.