5 zdravotních výhod Yerba maté

5 zdravotních výhod Yerba maté

Yerba Maté pochází z Jižní Ameriky, kde ji tradičně konzumovali domorodí Američané, a do Evropy se poprvé dostala v 16. století. Od této doby svádí Evropany a je velmi populární i na starém kontinentu a zejména ve Francii. Maté, složené z draslíku, železa, zinku a velmi bohaté na vitamín B, je nápoj, který má mnoho předností. Je zvláště známý tím, že je účinný proti únavě, bolestem hlavy, cholesterolu… Zde je 5 výhod mate, které ne každý zná!

Yerba maté je skvělým zdrojem antioxidantů

 

Yerba mate

Yerba maté je nápoj, který má skvělé antioxidační vlastnosti. Jeho přednosti jsou zejména díky jeho bohatství na polyfenoly. Obsah polyfenolů v maté je ve skutečnosti o  90 % vyšší než u zeleného čaje  a je ekvivalentní obsahu polyfenolů v kyselině gallové a chlorogenové. Právě to pomáhá páření v boji proti vzniku a množení volných radikálů v těle. Je však důležité upozornit, že přítomnost polyfenolů v potravině v žádném případě nezaručuje, že budou tělem asimilovány. 

Podle některých studií je přínos maté založen na způsobu jeho konzumace, konkrétně s horkou vodou. Horká voda přidaná do maté by umožnila extrahovat všechny antioxidační látky. Maté díky svým antioxidačním vlastnostem pomáhá posilovat veškerou přirozenou obranyschopnost lidského těla. Zabraňuje také poškození buněk. Převzít iniciativu nabídnout organické maté  milované osobě je gesto, které bude velmi oceněno vzhledem k  antioxidačním vlastnostem Yerba maté .

Yerba mate

Mate, abyste zhubli a udrželi si zdravé BMI

Maté nemá pouze antioxidační vlastnosti. Tento nápoj je vhodný i pro lidi, kteří chtějí zhubnout nebo si udržet zdravý index tělesné hmotnosti. Podle četných studií má maté termogenní účinek na lidský organismus. Obsahuje saponiny, což jsou látky se schopností  napomáhat odbourávání tukové hmoty . Tato ctnost mate je zvláště velmi účinná při provozování sportovní aktivity. Užívání mate před tréninkem by spálilo o 24 % více tuku. Maté je také bohaté na kyseliny chlorogenové, vápník a draslík.

Kombinace těchto tří prvků má příznivý vliv na trávení. Maté má určitý účinek potlačující chuť k jídlu a pomáhá tak omezit chutě. Je třeba dodat, že má mnohočetné diuretické vlastnosti, které účinně bojují proti zadržování vody. Tento  nápoj tedy může pomoci při hubnutí  a udržení přiměřeného indexu tělesné hmotnosti. Nejedná se o žádný zázračný nápoj. Pro plné využití jeho účinků je nutné dodržovat zdravou výživu a věnovat se pravidelné fyzické aktivitě.

Yerba maté zvyšuje energii a pomáhá s koncentrací

Maté je energizující nápoj, který posiluje koncentraci. Tyto energizující vlastnosti jsou částečně způsobeny kofeinem obsaženým v maté. Kofein je ve skutečnosti látka, která zvyšuje stimulaci a koncentraci. I když jsou její povzbuzující účinky velmi podobné kávě, přesto jsou jiné, protože maté je jemnější a zdravější než káva. Je také lepší než většina komerčně dostupných energizérů. Je to dáno tím, že neobsahuje cukr ani zdraví škodlivá barviva. Působení mate na tělo je celkem jednoduché. Po požití mate stimuluje neurony a zároveň podporuje mozkovou aktivitu. Zlepšuje také paměť, uvažování a vědomé vnímání. Člověk, který pije  Yerba maté po celý den, se pak bude cítit plný energie a bude se moci snadno soustředit na své aktivity.

Maté má protizánětlivé vlastnosti

Maté je nápoj, který je známý i pro své protizánětlivé účinky. Vysoký obsah polyfenolů maté umožňuje bojovat proti mnoha zánětům a infekcím. Patří mezi ně různé neduhy, jako je Crohnova choroba, revmatismus, cukrovka 2. typu atd. Podle studie provedené v roce 2011 by molekuly z matných listů mohly pomoci účinně léčit rakovinu tlustého střeva, a to díky svým  protizánětlivým a protirakovinným vlastnostem .

Americká studie provedená University of Tennessee-Knoxville prokázala, že ve velkém množství pomáhá mate v boji proti bakteriím E.Coli. Je známo, že tato bakterie je zodpovědná za otravu jídlem a průjem. V roce 2007 další studie provedená vědci z University of Illinois prokázala, že  mate má také silný vliv na střevní parazity .

Yerba mate

Yerba maté je přírodní detoxikátor

Maté nelze chválit, aniž bychom nemluvili o jeho přirozených detoxikačních vlastnostech. Yerba  maté obsahuje kofein . Kofein je však poměrně známé přírodní diuretikum. Díky působení kofeinu má maté tendenci vyhýbat se zadržování vody a má pozitivní vliv na činnost ledvin. Tělo je tedy schopno odmítat přebytečné tekutiny. Ty jsou vyloučeny spolu s nečistotami a toxiny, a proto přirozeně pročišťují tělo.

Maté má také schopnost stimulovat střevní průchod. Skládá se z vápníku a draslíku, což jsou dva prvky, které mají příznivé účinky na trávení. Stimulací trávení pomáhá maté tělu přirozeně eliminovat všechny zbytky a toxiny. Není proto divu, že mate je velmi často předepisováno lidem s problémy s trávením. Mate  je tedy rostlina s mnoha přednostmi . Tyto nejsou omezeny na výše uvedené. Maté je také považováno za přírodní antidepresivum a velmi dobrý doplněk výživy. Také upravuje hladinu cholesterolu a zlepšuje hladinu krevního tlaku.

Hit enter to search or ESC to close.