6 tipů pro výběr dokonalého melounu

6 tipů pro výběr dokonalého melounu

Není vždy snadné uhodnout, co můžete uvnitř melounu najít, než jej otevřete. Pokud ale víte, jakými kritérii se řídit při hledání dokonalého melounu, budete se nyní mnohem méně spoléhat na náhodu. V tomto článku se dozvíte, jak si pokaždé vybrat ten správný meloun.

Meloun je pro mnoho lidí pochoutkou, bez které se obzvlášť v létě jen těžko obejdou. A pokud se těší tak velké oblibě, tak proto, že osvěžuje díky množství vody v něm obsažené.
Meloun je skutečně obzvláště plný vody, což z něj dělá ovoce volby pro hydrataci těla a dodání svěžesti bez rizika přibírání na váze. Ovoce, které je v létě o to zásadnější, že má výrazný podíl na vitamínech, stopových prvcích a minerálních látkách. Jeho výhod je skutečně mnoho.

Nabízí se však tato otázka: Jak si můžete být jisti, že najdete kvalitní meloun a využijete všech těchto úžasných výhod pro své zdraví a chuťové buňky?

Abychom našli tuto perlu štědře plnou vody, s jedinečnou texturou a jemně sladkou chutí, sdílíme s vámi všechny tipy, které vám mohou pomoci.

Tip #1: Ideální čas

Po celé období od května do září jsou vodní melouny přítomny na stáncích na trhu, pokud žijete ve Francii. Nejdostupnější jsou ale od června do srpna. Je to jejich vrcholná sezóna. Právě v tomto letním semestru budete mít větší šanci narazit na tento slavný sladký meloun, vynikající a tak osvěžující.

Pastèque – zdroj: shutterstock

Vzhledem k tomu, že přitažlivost melounu spočívá především v jeho chuti, neměli byste se bát všech odrůd. Mají téměř stejnou chuť a stejné chuťové vlastnosti uvedené výše.

Tip #2: Malý meloun a velký meloun

Málokdo ví, jak rozeznat dlouhý meloun od menšího nebo kulatějšího. Tento rozdíl ve tvaru a velikosti bere spotřebitel obecně v úvahu pouze z logistického hlediska. To znamená, že si vybere spíše jedno než druhé podle toho, kam ho chce a může umístit.

Kulatý meloun

Tato volba by se však neměla týkat místa, které meloun zabere ve vašem nákupním košíku nebo ve vaší lednici. Ve skutečnosti byste měli vědět především to, že obsah podlouhlého melounu je vodnatější a uhasí žízeň než meloun kulatý. Ty se však vyznačují štědřejším množstvím cukru a o něco méně vody.

Bohatý obsah vody v melounu lze nalézt také v ananasu, který má značné množství.

Podlouhlý meloun

Tip č. 3: Vyberte si správné ovoce

Zatímco hledáte meloun nebo jakékoli jiné ovoce nebo zeleninu na trhu, obvykle máte tendenci se potraviny dotknout, než se ujistíte o jejím nákupu. Dotek totiž zůstává zrakem, což je jeden z nejlepších způsobů kontroly kvality ovoce a zeleniny.
U vodního melounu se budete muset spolehnout na jeho váhu, protože pokud je těžký, je to proto, že je obzvláště bohatý na vodu. Zkontrolujte také, zda je meloun pevný na dotek a zda se jeho kůra zdá lesklá a hladká. Pokud zaškrtne všechna tato políčka, je nepochybně ten pravý.

Nakonec, pokud jde o plátky melounu, pokud je jeho dužina sytě červené barvy, můžete si pomoci sami. Dalším tipem je lehké poklepání na kůru, abyste zjistili, zda rezonuje. Pokud ano, pak je to dobrý meloun.

Když už jsme u kůry, vězte, že se z ní dají připravit lahodné recepty. Slupku z melounu tedy nevyhazujte.

Tip č. 4: Indikátory pro nalezení velmi dobrého melounu

U tohoto tipu se budete trochu více spoléhat na svou bystrost, abyste správně zjistili stav a kvalitu ovoce. Meloun bude mít obvykle skvrny, pruhy nebo značky, které mohou být znaky, kterým můžete důvěřovat.
Pokud vidíte malé hnědé pruhy, je to dobré znamení i přes „nečistý“ vzhled. Tyto značky jsou výsledkem opylení květu melounu včelami. To znamená, že váš meloun bude mít příjemnou sladkou chuť.

Vodní melouny

Jedním ze způsobů, jak zajistit zralost jídla, je zjistit, zda je stonek zelený, což naznačuje nedozrálý meloun. Pokud je stopka naopak suchá, máte před sebou zcela zralé plody.
A konečně, žluté skvrny nejsou důkazem plísně, jak by si někteří lidé mohli myslet. Na rozdíl od bílé skvrny, která je známkou nedostatečně vyzrálého melounu, je skvrna zbarvující se do žluta nebo do oranžova důkazem toho, že plod dokázal využít slunce, aby dosáhl zralosti.

Tip č. 5: Jděte na jednotný vzhled melounu

Jak již bylo zmíněno, vodní melouny mají různé tvary a velikosti. Je však vhodné držet se těch, které mají symetrický tvar, vyhýbat se těm, kde se šíří nerovnosti jako hrbolky nebo zářezy.

Tyto nepravidelnosti mohou být známkou toho, že meloun nedostal dostatečné množství vody a neprospělo mu dobré opylení. Tyto značky mohou také naznačovat možnou přítomnost plísní nebo hmyzu.

Tip č. 6: Určete, kterým se vyhnout

Abyste si byli jisti, kterým melounům je rozumné se vyhnout, budete muset zkontrolovat známky toho, že by mohly být poškozeny:

Maso namočené ve vodě:

Pokud dužina začne ochabovat, rozpadat se a tmavnout, může být příčinou plísňová infekce nebo přesycení vodou.

Tmavé skvrny:

Mohou být známkou přítomnosti bakterií a/nebo plísní.

Kyselá vůně:

Pokud dužina začne kvasit, bude vydávat silný zvláštní zápach.

Kůra napadená červy:

Pokud na povrchu melounu uvidíte nepravidelnou bílou nebo hnědou stopu, znamená to, že se na této části kůry živil hmyz.

Hit enter to search or ESC to close.